University of Idaho - I Banner
A student works at a computer

VandalStar

U of I's web-based retention and advising tool provides an efficient way to guide and support students on their road to graduation. Login to VandalStar.

Campus Locations

Physical Address:
Bruce M. Pitman Center
875 Perimeter Drive MS 4264
Moscow, ID 83844-4264
info@uidaho.edu
uidaho.edu

Phone: 208-885-6111

Fax: 208-885-9119

Directions

Past Award Recipients

Past Excellence Awards

Congratulations to our 2022 Outstanding Staff awards recipients.

Lawrence C. McBride Prize

  • Lisa Snyder, Assistant to the Vice President for Research, Office of Research and Economic Development

Outstanding Employee Award: Non-Faculty Exempt

  • Patty Carscallen, Program Coordinator, Executive Education, College of Business and Economics

Outstanding Employee Award: Technical/Paraprofessional

  • Nancy Morrison, Budget Specialist, Dean's Office, College of Education, Health and Human Sciences

Outstanding Employee Award: Administrative Assistant

  • Dishonna Arnett, Administrative Coordinator, Executive Education, College of Business and Economics

Outstanding Employee Award: Service/Maintenance

  • Terry Saunders, Team Cleaning Specialist, Facilities

Outstanding Employee Award: Skilled Trade

  • Mark Brooker, Electrical Supervisor, Facilities

Outstanding Team Award

  • Office of Research and Faculty Development

Outstanding Team Leader

  • Carly Cummings, Director, Research & Faculty Development Team, Office of Research and Economic Development

Outstanding Team Member

  • Kendra Mingo, Executive Proposal Development Specialist

Outstanding Team Member

  • Wendy Hessler, Proposal Development Specialist

Outstanding Team Member

  • Nancy Holmes, Proposal Development Specialist

Outstanding Team Member

  • Laura Heinse, Senior Proposal Development Specialist

Outstanding Team Member

  • Julia Hanley, Proposal and System Manager

Staff Education Award

  • Maria Elain Ceron
  • Lydia Goodwin
  • Travis Gray
  • Sarah Greenwalt
  • Garrett Stucki

Congratulations to our 2021 Outstanding Staff awards recipients.

Non-Faculty Exempt

  • Ashley Bogar | Idaho EPSCoR Program Manager — EPSCoR Office

Technical/Paraprofessional

  • Debra Rumford | Web Coordinator — College of Agricultural and Life Sciences

Outstanding Administrative Assistant

  • Jana Joyce | Math Program Manager — College of Science

Service/Maintenance

  • Jessica Fleener | SRC Cleaning Lead — Recreation and Wellbeing

Skilled Trades

  • Greg Goodson | HVAC/R Journeyman — Facilities

Lawrence C. McBride Prize

  • Steven Hacker | Senior Director of Operations and Outreach — College of Natural Resources

Outstanding Team

SARS-CoV-2 Wastewater Testing Team

  • Thibault Stalder (leader)
  • Cindi Brinkman
  • Erin Mack

Staff Education Award

  • Sarah Carscallen
  • Brendan Noble
  • Kelsey Jensen
  • Jacob Helmke

Congratulations to our 2020 Outstanding Staff awards recipients.

Non-Faculty Exempt

  • Linda Liou | IDeA Network of Biomedical Research Excellence

Technical/Paraprofessional

  • Laurel Meyer | Department of Student Involvement

Outstanding Administrative Assistant

  • Chuck Hatfield | Facilities

Service/Maintenance

  • Betsy Delph | McCall Outdoor Science School — College of Natural Resources

Skilled Trades

  • Greg Dahmen | Facilities

Lawrence C. McBride Prize

  • Barbara Warnick | University of Idaho Foundation, Inc.

Outstanding Team

McCall Field Campus and Outdoor Science School

  • Jon Patton (leader)
  • Gary Thompson
  • Beth Kochevar
  • Leslie Dorsey
  • Betsy Delph
  • Holly Coleman
  • Sacha Jackson
  • Greg Fizzell
  • Darrell Stout

Congratulations to our 2019 Outstanding Staff awards recipients.

Non-Faculty Exempt

  • Mary Ellen Brewick | Office of Admissions and Campus Visits
  • Travis Ricard | Golf Course

Technical/Paraprofessional

  • Martin Baker | School of Food Science
  • Travis Akin | ITS – Technology Solutions Partners

Secretary/Clerical

  • Amy Thompson | Library

Service/Maintenance

  • Jeremiah Miller | Facilities

Skilled Trades

  • Jon Patton | McCall Outdoor Science School

Lawrence C. McBride Prize

  • Shawna Lindquist | University of Idaho Foundation, Inc.

Outstanding Team

Engineering – 2018 ASEM Conference Logistics Team

  • Denise Engebrecht | Engineering | Boise Center
  • Ray Anderson | College of Engineering | Moscow Center
  • Carrie Morrison | Computer Science | Coeur d’Alene Center
  • Tim Morgan | Computer Science | Coeur d’Alene Center

Staff Educational Awards

  • Arianna Lema
  • Benjamin Cain
  • Bryden Mattoon
  • Nicholas Pancheri
  • Alexander Gray
  • Phoebe Unger

Congratulations to our 2018 Outstanding Staff awards recipients.

Non-Faculty Exempt

  • Bekah Miller-MacPhee — Women's Center
  • Bob Basham — Boise Center

Technical/Paraprofessional

  • Ashleigh Bright — American Language and Cultures Program
  • Michael Kiester — Parma Research and Extension Center

Administrative/Clerical

  • Mandy Brocke — Human Resources
  • Ellen McKenzie — College of Art and Architecture

Service/Maintenance Category

  • Bill Shook — Events and Support Services | Idaho Commons

Outstanding Administrator

  • Wes Matthews — Human Resources

Lawrence C. McBride Prize

  • Sarah Koerber — Office of Research and Faculty Development

Outstanding Teams

Coordinated Community Response Team

  • Lysa Salsbury — Women’s Center Director
  • Bekah Miller-MacPhee — OVW Project Director
  • Emilie McLarnan — Violence Prevention Program Coordinator
  • Erin Agidius — Office of Civil Rights and Investigations Director
  • Cari Fealy — Director of Conduct and Community Standards
  • Casey Green — Moscow Police Department
  • Christine Wall — Alternatives to Violence of the Palouse Executive Director

Office of Research & Economic Development - Idaho EPSCoR Office

  • Rick Schumaker — Assistant Project Director
  • Sarah Koerber — Senior Proposal Development Specialist
  • Deb Shaver — Office of Sponsored Programs Director
  • Sarah Penney — Education, Outreach and Diversity Coordinator
  • Ashley Bogar — Program Manager and Evaluation Director
  • Tami Noble — Program Manager and Fiscal Director
  • Steve Kirkham — Sponsored Programs Administrator
  • Maria Horta-Vorse — Administrative Financial Specialist

Staff Educational Awards

  • Tegan Campbell
  • Kimberly Davenport
  • Kristina Davenport
  • Jared Lacroix
  • Brooklyn McCurry
  • Conner Ormond

Outstanding Employee Awards Recipients 2017

Established in 1972, these annual awards are designed to honor non-faculty staff who are believed to be outstanding by their co-workers and/or supervisors. The goal of the awards is to encourage more support and recognition of staff for their dedication and hard work on behalf of University of Idaho.

Non-Faculty Exempt

Anita Fallen | Plant, Soil and Entomological Sciences

Barbara Foltz | Agricultural Economics and Rural Sociology Department

Patty Carscallen | College of Business and Economics

Technical/Paraprofessional

Joseph Leister | IT Analyst — Idaho Falls

Tina Holmquist | 4-H Coordinator — Canyon County

Cheri Cole | College of Graduate Studies

Secretarial/Clerical

Audrey Engan | Center for Business Development and Entrepreneurship

Dusty Fleener | Confucius Institute

Sean McIlraith | College of Letters, Arts and Social Sciences

Skilled Craft

David Rauk | Facility Management

Service/Maintenance

Jordan McClintick-Chess | SW Idaho Research and Extension Center

Outstanding Team Award Recipients

The Outstanding Team Award was established in 2006 to honor a group of individuals who have participated as a team and provided exception, non-routine service. They must have played a positive and critical role in the work of the team; demonstrated creativity, collegiality commitment to excellence of the final outcome; and worked above and beyond normal job descriptions. 

2017 Recipients

Crowdfunding Campaign

Eric Billings — Development Director/CALS

Carly Schoepflin — Donor-Alumni Relations Coordinator/CALS

Jen Root — Development Director/CALS

Tiffani Stubblefield — Management Assistant/CALS

Amy Calabretta — Marketing and Communications Manager/University Communications and Marketing

Hans Guske — Communications Specialist/CALS Communications

Debra Rumford — Web Coordinator/CALS Communications

Michelle Boese-Empey — Web Technician/University Communications and Marketing

Lynna Stewart — Graphic Designer/CALS Communications

Todd Young — Web Application Lead/CALS Communications

Bill Loftus – Public Information Officer – CALS Communications

Jason Mayer – Director of Advancement Info Services/Advancement Services

Lauren Torok – Assistant Director and Senior Programmer Analyst/Advancement Services

James Brownson – Director of Annual Giving/Annual Giving

Daily and Long Term Parking Operations

Stuart Robb — Field Operations Supervisor

Todd Broadman — Office Manager

Summer Howard — Customer Service Lead

Robert Mitchell — Information Specialist

Marg Schaper — Senior Enforcement Officer

Dan Joosten — Maintenance Specialist

Andy Hofmeister — Enforcement Officer

Lynn Dowty — Senior Enforcement Officer

Matt Couch — Customer Service Representative 2

Brittany Sonnenberg — Customer Service Representative 2

Becky Barry — Customer Service Representative 2

Outstanding Employee Awards Recipients 2016

Established in 1972, these annual awards are designed to honor non-faculty staff who are believed to be outstanding by their co-workers and/or supervisors. The goal of the awards is to encourage more support and recognition of staff for their dedication and hard work on behalf of University of Idaho.

Non-Faculty Exempt

Jennifer Adams | Fish and Wildlife Sciences

Tammi Johnson | International Programs Office

Whitney Floch | INBRE Program

Jill Powell | Residence Life

Kathy Foss | Office of Development

Liza Morris | Facilities

Technical/Paraprofessional

Jesse A. Thomas | Library

Myung Chun | Human Resources

Jennie Hall | College of Letters, Arts, & Social Sciences

Michael Beery | ITS/Enterprise Applications

Ryan Haworth | Idaho Falls Center for Higher Education

Molly Steiner | Mechanical Engineering

Secretarial/Clerical

Jaclyn Gotch | Mathematics

Scott Oplinger | Dean of Students Office

Cassandra Yardley | Housing and Residence Life

Skilled Craft

Elmer Johnson | Facilities

Service/Maintenance

Paul Warnick | Facilities

Outstanding Team Award Recipients

The Outstanding Team Award was established in 2006 to honor a group of individuals who have participated as a team and provided exceptional, non-routine service. They must have played a positive and critical role in the work of the team; demonstrated creativity, collegiality commitment to excellence of the final outcome; and worked above and beyond normal job descriptions.

U of I Work-Related Training Team

Elissa Keim — Director of Human Resources

Don Miller — Systems Dev. Analyst in ITS

Creg Empey — Enterprise Developer 2 in ITS

Brian Borchers — Director of Enterprise Applications in ITS

Jane Cox — Senior Project Manager in ITS

Travis Gray — Learning Management Systems Coordinator in Human Resources

Mandi Coulter — PDL Training Specialist in Human Resources

Garret Caudle — Student Staff

Lawrence C. McBride Prize

The Lawrence C. McBride Prize was established by private donors in 2002 to annually recognize non-faculty staff for their exemplary service to University of Idaho.

Suzanne Aaron | Office of Sponsored Programs

Staff Educational Award Recipients

Austin Hall

Kristina Davenport

Kirby Johnson

Russel Hayman

Outstanding Employee Awards Recipients 2015

Established in 1972, these annual awards are designed to honor non-faculty staff who are believed to be outstanding by their co-workers and/or supervisors. The goal of the awards is to encourage more support and recognition of staff for their dedication and hard work on behalf of University of Idaho.

Non-Faculty Exempt

Eric Anderson | Career Center

Matthew Keefer | Fisheries Unit

Sara Moore | Idaho Falls Center

Russ Porter | Mechanical Engineering

Heather Taff | University Research

Technical/Paraprofessional

Charles Cornwall | Chemical Engineering

Molli Lee-Painter | ECC Administration

Dan Noble | Human Resource Services

Kristi Overfelt | College of Letters, Arts and Social Sciences

Secretarial/Clerical

Jena Gram | Environmental Science

Susanna Markert | Officer Education-Navy

Sandy Schultz | Boise Center — Treasure Valley

Skilled Craft

Keven Hattenburg | Facility Management

Service/Maintenance

Ken McCurry | Facility Management

Outstanding Team Award Recipients

The Outstanding Team Award was established in 2006 to honor a group of individuals who have participated as a team and provided exception, non-routine service. They must have played a positive and critical role in the work of the team; demonstrated creativity, collegiality commitment to excellence of the final outcome; and worked above and beyond normal job descriptions.

Law Across Campus

Jeffrey Dodge, Associate Dean for Students

Anne-Marie Fulfer, Asst. Dean for Career Development

Carole Wells, Director of Admissions

Jan Levengood, Admissions Assistant

Nancy Luebbert, Director of Academic Success

Sande Schlueter, Assistant to the Dean

Elaine Kempton, Clinical Services Coordinator

Rebekah Cude, Director of Student Affairs, Boise

Christy Becker, Admin Asst, Career Development and Academic Success

Cindy Hollenbeck, Manager, University Communication and Marketing

Lesa McPeak. Web Coordinator, University Communications and Marketing

Lawrence C. McBride Prize

The Lawrence C. McBride Prize was established by private donors in 2002 to annually recognize non-faculty staff for their exemplary service to University of Idaho.

Darrell Stout | College of Natural Resources Administration

Outstanding Employee Awards 2014

Established in 1972, these annual awards are designed to honor non-faculty staff who are believed to be outstanding by their co-workers and/or supervisors. The goal of the awards is to encourage more support and recognition of staff for their dedication and hard work on behalf of University of Idaho.

Non-Faculty Exempt

Eric Bennett, College of Science

Jerry Galloway | Academic Support and Access Programs (Student Support Services)

Wayne Phipps | Athletics

Mike Rusca | ITS — Networks and Systems

Barbara Warnick | Student Financial Aid Services

Technical/Paraprofessional

Jenine Cordon | Distance and Extended Education

Jana Joyce | Mathematics

Jill Robertson | Budget Office

Secretarial/Clerical

Linda Harwood | District I Cooperative Extension

Shane Jackson | CALS — Educational Communications

Kim Malm | Auxiliary Services

Anna Thompson | Faculty Secretary’s Office

Skilled Craft

Andy Dodge | Facilities — LES — Building Exterior Services

Service/Maintenance

Mellisa Stoor | Campus Recreation

Team Award

College of Business and Economics Outreach and Engagement Team

Toni Broyles, Director | Development and External Relations

Denise Chaffins | Executive Speaker Series Coordinator — Moscow

Amber Crowley* | Web Coordinator

Chandra Ford | Assistant Dean, Development

Michelle Hopkins | Administrative Assistant — Boise

Keri Moore | Assistant to the Dean

Lawrence C. McBride Prize

The Lawrence C. McBride Prize was established by private donors in 2002 to annually recognize non-faculty staff for their exemplary service to University of Idaho.

Yolanda Bisbee | College Assistance Migrant Program

Outstanding Employee Awards 2013

Established in 1972, these annual awards are designed to honor non-faculty staff who are believed to be outstanding by their co-workers and/or supervisors. The goal of the awards is to encourage more support and recognition of staff for their dedication and hard work on behalf of University of Idaho.

Non-Faculty Exempt

Tyson Drew | University Support Services

Heather Gasser | Women’s Center

Gordon Gresch | Campus Recreation

Kevin Ketchie | President’s Office

Joanna Taylor | Biological and Agricultural Engineering

Technical/Paraprofessional

Patti Heath | Academic Affairs

Tami Noble | National Institute for Advanced Transportation

Eric Schlueter | Boise Center for Higher Education

Secretarial/Clerical

Diane Bancke | Engineering Outreach

Krista Bateman | University Housing

Phil Deaton | Eastern District Cooperative Extension

Debbie Jensen | Geological Sciences

Skilled Craft

Ryan Gray | Facilities

Service/Maintenance

Dawn Sundman | Facilities

Team Award

Institute for Bioinformatics and Evolutionary Studies Team

Lisha Abendroth | IBEST Program Coordinator

Rob Lyon | IBEST Computational Resources Core Director

Ann Norton | IBEST Optical Imaging Core Director

Rose Poulin | IBEST Business Manager

Whitney Schroeder | IBEST Administrative Assistant III

Dr. Matt Settles | IBEST Genomics Resources Core Director

Lawrence C. McBride Prize

The Lawrence C. McBride Prize was established by private donors in 2002 to annually recognize non-faculty staff for their exemplary service to University of Idaho.

Diane Gregg | Office of Development

Campus Locations

Physical Address:
Bruce M. Pitman Center
875 Perimeter Drive MS 4264
Moscow, ID 83844-4264
info@uidaho.edu
uidaho.edu

Phone: 208-885-6111

Fax: 208-885-9119

Directions