University of Idaho - I Banner
A student works at a computer

VandalStar

U of I's web-based retention and advising tool provides an efficient way to guide and support students on their road to graduation. Login to VandalStar.

Contact Us

Fish and Wildlife Sciences

Physical Address:
975 W. 6th Street
Moscow, Idaho

Mailing Address:
875 Perimeter Drive MS 1136
Moscow, ID 83844-1136

Phone: 208-885-8981

Fax: 208-885-5534

Email: fws@uidaho.edu

Web: College of Natural Resources

google maps location

The U of I Fish & Wildlife Film Festival connects people with nature through film.

Kenworthy Theatre

Fish and Wildlife Film Festival

Upcoming Showings:

One Night of the Best Films from 2017-2022

Ponderosa Center's Ludwig Terrace in McCall, ID

September 10, 2022 from 8:45-10:15 PM (MT)

Gate opens at 6:30 PM (MT) for food trucks, information tables and raffle tickets. Bring a lawn chair or blanket for this outdoor showing.

The Wildlife Society Meetings

Spokane Convention Center in Spokane, WA

2022 Festival Films

November 7, 2022 from 7:30-9:30 PM (PST)

November 9, 2022 from 7:30-9:30 PM (PST)

 

The Fish & Wildlife Film Festival at the University of Idaho is dedicated to enhancing knowledge and stewardship of wild nature, including fish and wildlife, the wild landscapes they depend on, and the communities that they sustain.

Through our film festival, we challenge filmmakers at all levels, from K-12 students to university students and professionals, to develop and share dynamic films that excite and engage for the benefit of nature and natural resources.

  • All submissions should be 1-10 minutes long, unless submitting as a "feature film", and should be primarily original footage taken by the submitter or their team members (i.e., little or no stock footage). The submitter must have received permission to use any non-original audio (i.e., music) or video content. Video quality should be HD to facilitate in-theatre screening.
  • All submissions should be based on scientifically-accurate information, and with the exception of "wild side" submissions, must include at least some verbal communication, which should be in English (or subtitled).
  • Film makers should indicate which category they think their submission should fall under (although we reserve the right to change submission categories as needed).
  • All submissions may be used in our film festival outreach activities during subsequent years.
  • Each film maker may only submit 2 films total, and each film must be in a separate category.

  • Top entries will be determined by a panel of judges from the wildlife and creative professions.
  • The top 2 entries and the best student film from each of the 4 categories will be screened at our festival along with other official selections as screen time allows, plus one longer (10-15 minutes) feature film.

Co-Directors:
Sophie Gilbert, Lisette Waits

Planning Committee:
Faculty – David Ausband, Jocelyn Aycrigg, Russell Meeuf, Chris Caudill, David Roon, Kerri Vierling

Graduate Students:
Rachel Stein, Anne Yen

Contact us

Fish & Wildlife Film Festival
875 Perimeter Drive
MS 1136
Moscow, ID, 83844

208.885.8605

cnr-fwff@uidaho.edu


Accepting films for the 2023 festival on Film Freeway Sept. 1– Dec. 15


2022 Festival

Saving the Sagebrush Sea - Jeremy Roberts

Tsurumpitpit - Juan M. Diaz Garcia, Jorge Ramos Luna

The Rivers and I - Joe Davies

The Land of Griffins - Riccardo Soriano

Stop Pebble Mine - Mac Mirabile

Light and Life - Kerala Fisher Hart

Trestle Creek Habitat Enhancement - Teton Conservation District

An Empty Nest - Amar Koushik

Wisdom 11 - Sheriff of the Rut - Jehan Jeffrie

This Land is Part of Us - Ted Grudowski

Feathered Apes - Jarlath Mulvaney

It's Time to Listen - Louisa Gilbert

Hells Canyon Chinook Salmon and Steelhead Trout Snorkel Surveys - Scott Putnam

Protecting the Monarch Butterfly -  Sonny DePasquale

The Fish and the Flame - Day's Edge Productions

Helping Animal Friends Across Roads - Nakoda Audio Visual Club

Rhapsody for a Rock Wren - Lauren Schaer

Ghost Ponds - Amanda Sosnowski

 

2022 U of I Fish & Wildlife Film Festival Preview

 Decision  Category  Filmmaker  Project Title
 Winner  Ecology & Behavior  Louisa Gilbert   It's Time to Listen

 Winner

 Feature Film  Day's Edge Productions  The Fish & The Flame
 Winner  Habitat & Ecosystems  Joe Davies  The Rivers and I
 Winner  Science & Research  Jarlath Mulvaney  Feathered Apes
 Winner  Wildlife & Human Connections  Riccardo Soriano  The Land of Griffins
 Winner  Wild Side  Teton Conservation District  Winter Tracking
 Student Winner  Ecology & Behavior  Jehan Jeffrie  Wisdom 11 - Sheriff of the Rutt
 Student Winner  Feature Film  Lauren Schaer  Rhapsody for a Rock Wren
 Student Winner  Science & Research  Kerala Fisher Hart  Light and Life
 Student Winner  Wild Side  Katrina Bellefeuille  Helping Animal Friends Across Roads
 K-12 Student Winner  Wildlife & Human Connections  Mason Mirabile  Stop Pebble Mine
 Official Selection  Feature Film  Amanda Sosnowski  Ghost Ponds
 Official Selection  Feature Film  Ted Grudowski  This Land is Part of Us
 Official Selection  Habitat & Ecosystems  Sonny DePasquale  Protecting the Monarch Butterfly
 Official Selection  Habitat & Ecology  Jeremy Roberts  Saving the Sagebrush Sea
 Official Selection  Wildlife & Human Connection  Jorge Ramos Luna  Tsurumpipit
 Official Selection  Habitat & Ecosystems  Dustin Masin  Trestle Creek Habitat Enhancement
 Official Selection  Ecology & Behavior  Amar Koushik  An Empty Nest
 Official Selection  Science & Research  Scott Putnam  Hells Canyon Chinook Salmon & Steelhead Trout Snorkel Surveys

Decision

Category

Filmmaker

Project Title

1st

Feature Film

Brandon Thompson

Unbroken: Belize's Jaguar Corridor

1st

Animal Behavior and Ecology

Christian Lawes

Those in Grass Houses

1st

Science and Research

Mason Lee

University of Wyoming Toad Research

1st

Habitat and Ecosystems

Alejandra Medellín

Now I am an Axolotl

1st

Wildlife-Human Connections

John Davies

The Flying Gold of Arabuko

1st

Wild Side

Dustin Masin

The Running of the Bulls

2nd

Feature Film

David McGowan and Ravenswood Media, Inc.

Protect People, Protect Bats, Avoid Rabies!

2nd

Animal Behavior and Ecology

Catrin Pichler

Blue-Ringed Octopus

2nd

Wildlife-Human Connections

Conor Ferris

The Common Ground

2nd

Wild Side

Robert Schröder and Lennart Rossenfeld

Salt of Life - Explore the Azores

Student Winner

Feature Film

Sacha Wells

Sagebrush Steppe: A Beautiful Secret

Student Winner

Animal Behavior and Ecology

Megan Brown

Painted Ladies

Student Winner

Wildlife-Human Connections

Jake Davison

Flying Barn Doors

Student Winner

Wild Side

Alexa Velez

Of Water

Official Selection

Habitat and Ecosystems

Yaz Ellis

A Word of Warming

Official Selection

Wildlife-Human Connections

Constantinos Christou

Life in the Buffer Zone

Official Selection

Wildlife-Human Connections

Jessica Mills

Los Monos

Official Selection

Wildlife-Human Connections

Fiona Tande

Red Maasai Heritage

Official Selection

Wildlife-Human Connections

Paula Webster

Sons of the Savanna


Decision

Category

Filmmaker

Project Title

1st

Animal Behavior and Ecology

Grant Callegari

Masters of Camouflage

1st

Feature Film

Ben Masters and Charles Post

Horse Rich and Dirt Poor

1st

Habitat and Ecosystems

Jessica Plumb

Renewal: Think like a Scientist

1st

Science and Research

Luis Palomino and Molly Ferrill

Flying with Spider Monkeys

1st

Wildlife-Human Connections

Madelaine Westwood

Anegada - Land of the Iguanas

1st

Wild Side

Harko Wubs

The Human

2nd

Animal Behavior and Ecology

Porus Khareghat

Noor - Queen of Ranthambore

2nd

Feature Film

Thomas Winston

Casting in Jaguey Grande

2nd

Science and Research

Katrina Pyne and Josh Silberg

To BOLDly Go

2nd

Wildlife-Human Connections

Virginia Moore

Ferret Town

2nd

Wild Side

Cella Wright

A Kind of Common Thread

Student Winner

Animal Behavior and Ecology

Juliette Martineau

Smart Slime?

Student Winner

Habitat and Ecosystems

Henry Lin

The Hart

Student Winner

Science and Research

Cash Daniels

The Conservation Kid

Student Winner

Wildlife-Human Connections

Rebecca Pratt

Reef Revolution

Student Winner

Wild Side

Klopas Oey, Yu Kwok Oey

The Sixth Extinction

Official Selection

Feature Film

Eliza Goode

When Goats Fly: Festival Cut

Official Selection

Feature Film

Danny Schmidt and Eric Bendick

The Last Green Thread

Official Selection

Feature Film

Jake Willers

(Re)connecting Wild

Official Selection

Habitat and Ecosystems

Lacy Robinson

Helping 6 Species Adapt to Climate Change

Official Selection

Habitat and Ecosystems

Holly Fretwell

Markets for Conservation: Reining in the Wild Horse Crisis

Official Selection

Habitat and Ecosystems

Daniel Glick/Yellowstone to Yukon Conservation Initiative

When Roads Meet Wildlife Migration Paths

Official Selection

Wildlife-Human Connections

Olivia Belluck, Olivia Coleman, and Noah Kane

Birds in Their Hands

Official Selection

Wildlife-Human Connections

Katie Schuler

Pangolin

Official Selection

Wildlife-Human Connections

Christi Lowe

Poachers and Protectors: The Story of Scarlet Macaws in Honduras

Official Selection

Wildlife-Human Connections

James Bateman

Beauty and the Bees

Official Selection

Wildlife-Human Connections

Charles Post

Golden

Official Selection

Wildlife-Human Connections

Bidit Roy

The Bee Rescuer

Official Selection

Wildlife-Human Connections

Rob Tiffin

The Puddle

Official Selection

Wildlife-Human Connections

Katie Schuler

Where Life Begins

Official Selection

Wild Side

Sam Avery

Nutz & Bolts

Official Selection

Wild Side

Sam Avery

The Catch


Below are our winners in each category, as well as official selections.

Decision  Category  Filmmaker  Project Title
1st Animal Behavior and Ecology Kori Price The Anomalies: Venom Race
1st Feature Length (10-16min) Scott Dobson Fix And Release
1st Science and Research Ben Masters & Charles Post Return of the Texas Bighorn 
1st Wild Side Carol Chambers Six Mile Stretch
1st Wildlife-Human Connections  Adam Cole The Hopeful Tale Of A Doomed Fox
2nd Animal Behavior and Ecology Chris Orr The Flow of Life
2nd Feature Length (10-16min) Jane Fugate Messengers: The Owls of Mescalero
2nd
Science and Research David Garrison 1000s of Bugs, 100 Islands, 1 Happy Entomologist
2nd Wild Side Erin Anfinson In the Tallgrass
2nd Wildlife-Human Connections Kori Price Forgotten But Not Gone: The Pacific Fisher
Grad Student Winner Animal Behavior and Ecology Tiffany Deater Life of the Sengi
Grad Student Winner Feature Length (10-16min) Brian Gersten Caviar Dreams
Grad Student Winner Science and Research Ashley Siana Yellowstone Invader
Grad Student Winner Wild Side Nicolas De oliveira
Offhand
Grad Student Winner Wildlife-Human Connections Yegane Moghaddam
On the Cover
Official Selection Wildlife-Human Connections Brita Olson Roots: Bringing back the Bull River
Official Selection Feature Length (10-16min) Emily Bergstrom Time for the Grizzly?
Official Selection Feature Length (10-16min) Dimitri Martin Genaudeau
The Bark Beetle of Šumava
Official Selection Feature Length (10-16min) Gunjan Menon
The Firefox Guardian
Official Selection Feature Length (10-16min) Nardine Groch
The Great Pretender
Official Selection Science and research Michael Lucid
Multi-species Baseline Initiative: Winter Bait Stations
Official Selection Science and research Danny Copeland
Tracking Snow
Official Selection Wild Side Alexis Morisson
Hypoxia
Official Selection Wildlife-Human Connections Kori Price The Path Back

We received over 120 submissions from more than 30 countries around the world. Below are our winners in each category, as well as official selections.

Decision  Category  Filmmaker  Project Title
1st Science and research Meigan Henry Mexican Fishing Bats
1st Ecology and behavior Mike Johnson Oceanic Aliens
1st Science and research Tracy Graziano Ruffed Grouse
1st Wildlife-human connections Daniel Schmidt Running Wild 
1st Wild side Mark Burchick The Local Oyster Stout
1st Feature-length film George Olah The Macaw Project - Biologists, Ecotourists and Local Communities for the Amazonian Rainforest
K12 1st K-12 Student Tia Vierling The Fin of the Shark: A Cautionary Tale
K12 2nd
K-12 Student Avery Caudill Return to the River
K12 3rd K-12 Student David Benjamin The Bird Painter
Runner up Ecology and behavior David Garrison Beauty and the Feast: When Herring Come to Spawn
Runner up Wildlife-human connections Shaktiraj Jadeja HOME
Runner up Wild side Victoria Osborn Stream That I Call Home
University student 1st University Student Robert Glowacky Bringing Back Bodrik
University student 2nd University Student Itai Hagage Below 0¡
University student 3rd University Student Cody Dey The Birds and the Bears
Official Selection Science and research Meigan Henry  Auditing the Blue Blood Bank
Official Selection Wildlife-human connections Scott Rulander Clark Fork River Delta "Restoring Wildlife Habitat for Future Generations"
Official Selection Wildlife-human connections James Gregg Climate Change PSA
Official Selection Wildlife-human connections Jeremy Roberts Cold Waters (short)
Official Selection Wild Side James Gregg Fun Facts About Goats
Official Selection Wild Side Nadasdy Film Habitat
Official Selection Science and research Meigan Henry Here Be Tiny Dragons (and Other Micro Beasts)
Official Selection Science and research Jeremy Roberts Saving Ferrets with Peanut Butter and Drones
Official Selection Science and research Nick Brown The Kodiak Brown Bear Project

Contact Us

Fish and Wildlife Sciences

Physical Address:
975 W. 6th Street
Moscow, Idaho

Mailing Address:
875 Perimeter Drive MS 1136
Moscow, ID 83844-1136

Phone: 208-885-8981

Fax: 208-885-5534

Email: fws@uidaho.edu

Web: College of Natural Resources

google maps location

Contact Us

Fish and Wildlife Sciences

Physical Address:
975 W. 6th Street
Moscow, Idaho

Mailing Address:
875 Perimeter Drive MS 1136
Moscow, ID 83844-1136

Phone: 208-885-8981

Fax: 208-885-5534

Email: fws@uidaho.edu

Web: College of Natural Resources

google maps location