Locations

Moscow

Office of the Dean
Phone: (208) 885-6470
Toll-free: 88-88-UIDAHO
Fax: (208) 885-6645
Email: deanengr@uidaho.edu

Janssen Engineering (JEB)
Room 125

875 Perimeter Drive MS 1011
Moscow, ID 83844-1011

Dean's Office Directory

Boise

Contact Denise Engebrecht
Phone: (208) 364-6123
Fax: (208) 364-3160
Email: denisee@uidaho.edu

Idaho Water Center
322 E. Front Street
Boise, ID 83702

uidaho.edu/boise-engineering

Idaho Falls

Contact Debbie Caudle
Phone: (208) 282-7983
Fax: (208) 282-7929
Email: debrac@uidaho.edu

1776 Science Center Drive, Suite 306
Idaho Falls, Idaho 83402

Distance Education

Engineering Outreach
Phone: (208) 885-6373
Toll-free: (800) 824-2889
Fax: (208) 885-9249
E-mail: outreach@uidaho.edu

eo.uidaho.edu

Congratulations May 2012 Graduates!

Please enable Javascript to view this slideshow

Biological and Agricultural Engineering

  • Douglas Michael Kippes - B.S.B.A.E.
    Cum laude
  • Kara Theresa Kleppen - B.S.B.A.E.
    Magna cum laude
  • Megan Lynn Templeton - B.S.B.A.E.
  • Ramzi Alaeddin Sadeddinsarama - B.S.B.A.E.
  • Shelby Blair Smith - B.S.B.A.E.
  • Matthew Allen Yourek - B.S.B.A.E.
    Magna cum laude

Chemical Engineering

  • Michael Peter Christenson - B.S.Ch.E.
  • Keith George Christopher - B.S.Ch.E.
  • Timothy Joel Darnall - B.S.Ch.E.
  • Bryce Edwin Eaton - B.S.Ch.E.
  • Morgan Sierra Harding - B.S.Ch.E.
  • Natalie Marie Kirch - B.S.Ch.E.
  • Kevin Lee - B.S.Ch.E.
  • Josi Asae Lemke - B.S.Ch.E.
  • Danielle Marie Milligan - B.S.Ch.E.
  • Neil J Sing - B.S.Ch.E.
  • Steven James Sitler - B.S.Ch.E.
  • Stuart Russell Whitman - B.S.Ch.E.
  • Nathan Aaron Wilkerson - B.S.Ch.E.
  • Nathan Aaron Yergenson - B.S.Ch.E.
    Summa cum laude

Civil Engineering

  • Leisha R Anderson - B.S.C.E.
  • Wendy Ann Banzhof - B.S.C.E.
  • Casey Browne - B.S.C.E.
  • Randal Anthony Brunello - B.S.C.E.
  • Christopher Ralph Davidson - B.S.C.E.
  • Michael Lee Dunahoe - B.S.C.E.
  • Jamie Eleanor Dunn - B.S.C.E.
  • Tal Silas Glass - B.S.C.E.
  • Daniel Scott Graves - B.S.C.E.
  • Ryan A Jensen - B.S.C.E.
  • Erica Anne Kober - B.S.C.E.
  • Jose Antonio Lara - B.S.C.E.
  • Amanda M Lee - B.S.C.E.
  • Thomas Anthony Leija - B.S.C.E.
  • Li Lu - B.S.C.E.
  • Levi Robert McPhee - B.S.C.E.
  • Kyle John Meschko - B.S.C.E.
  • Thomas Gerard Norris - B.S.C.E.
  • Abigail L. Radle - B.S.C.E.
  • Jordan Ley Reich - B.S.C.E.
  • Gregory James Reince - B.S.C.E.
  • Eric Nunez Rico - B.S.C.E.
  • Jeffrey Thomas Ruane - B.S.C.E.
  • Edwin Rubio - B.S.C.E.
  • Daniel Guinn Ward - B.S.C.E.
  • Elizabeth Denise Warner - B.S.C.E.
  • Nathaniel Gilbert Wentzel - B.S.C.E.
  • Jeremy Layne Wilson - B.S.C.E.
  • Hailey Catherine Woodruff - B.S.C.E.
    Cum laude
  • Jedrich T. Zook - B.S.C.E.

Computer Engineering

  • Anthony James Kanago - B.S.Comp.E.
  • Jacob Whitaker Preston - B.S.Comp.E.
  • Benjamin David Sprague - B.S.Comp.E.
    Summa cum laude
  • Tom L. Zirker - B.S.Comp.E.

Computer Science

  • Chandler Blaine Abraham - B.S.C.S.
  • Joran Crosser Beasley - B.S.C.S.
  • Colby James Blair - B.S.C.S.
  • Nathan Randall Mazur - B.S.C.S.
  • John L. Sandmeyer - B.S.C.S.
  • Maxwell Fletcher Stillwell - B.S.C.S.
  • Lee D VanGundy - B.S.C.S.

Electrical Engineering

  • Kimberly Erin Baird - B.S.E.E.
  • David Michael Bankhead - B.S.E.E.
  • Valerie Renee Barry - B.S.E.E.
    Magna cum laude
  • Timothy Christian Blake - B.S.E.E.
  • Allan Gordon Davis - B.S.E.E.
    Summa cum laude
  • Fernando De La Garza Arreguin - B.S.E.E.
    Summa cum laude
  • Donald William Geiger - B.S.E.E.
    Magna cum laude
  • Markus Hans Georg Geiger - B.S.E.E.
    Cum laude
  • Carlos E. Gonzalez - B.S.E.E.
  • Christopher D Goodale - B.S.E.E.
  • Benjamin Jochen - B.S.E.E.
  • Timothy James Lenberg - B.S.E.E.
    Summa cum laude
  • CJ McBride - B.S.E.E.
  • Travis L. McMillen - B.S.E.E.
  • Juliet Nalova Petersen - B.S.E.E.
    Magna cum laude
  • Kevin Rodney Ramus - B.S.E.E.
    Cum laude
  • Daniel Justin Taylor - B.S.E.E.
  • Pin-Jen Wang - B.S.E.E.
  • Michael Christopher Wheless - B.S.E.E.
  • Bridget Teresa Wimer - B.S.E.E.
    Summa cum laude

Human Safety Performance

  • Gregory L Austin - Academic Certificate
  • Kenneth Lee Clark - Academic Certificate
  • Laura P. Hamilton - Academic Certificate
  • Todd Mark Leavitt - Academic Certificate
  • Steven Lindberg - Academic Certificate
  • Amber Renee Sager - Academic Certificate

Industrial Technology

  • Pamela Kay Hoggan - B.S.Tech.
  • Marshall Glen Brown - B.S.Tech.
  • Adam Robert Croker - B.S.Tech.
  • Donald Wade Duncan - B.S.Tech.
  • Armand Markwordt - B.S.Tech.
    Cum laude
  • Debbie A Pacheco - B.S.Tech.
  • Joshua Dean Simpson - B.S.Tech.
    Magna cum laude
  • Paul Titus - B.S.Tech.

Materials Science & Engr

  • Jason Tyler Brubaker - B.S.M.S.E.
  • Patrick Kevin McHail - B.S.M.S.E.
  • Brady Wells McNall - B.S.M.S.E.

Mechanical Engineering

  • Jessica Lynn Aldecoa - B.S.M.E.
    Summa cum laude
  • Wesley Philip Anderson - B.S.M.E.
  • Justin Lee Archer - B.S.M.E.
  • Russell Paul Bennett - B.S.M.E.
  • Joshua D. Bouma - B.S.M.E.
    Magna cum laude
  • Aaron J Braithwaite - B.S.M.E.
  • Zachary Hutson Browning - B.S.M.E.
    Magna cum laude
  • Jason Tyler Brubaker - B.S.M.E.
  • Marcus Anton Charles - B.S.M.E.
  • Craig Ryan Daniels - B.S.M.E.
    Magna cum laude
  • Andrew Flynn Davis - B.S.M.E.
    Cum laude
  • Fernando De La Garza Arreguin - B.S.M.E.
    Summa cum laude
  • Daniel Martin Elsbury - B.S.M.E.
  • Christopher Lee Enzler - B.S.M.E.
  • Theodore Thomas Florence - B.S.M.E.
  • Alexander Patrick Hanson - B.S.M.E.
  • Sarah Christine Helland - B.S.M.E.
    Summa cum laude
  • Tim H. Hellickson - B.S.M.E.
  • Charleeann Marie Hendrickson - B.S.M.E.
  • Kendra Lauren Hildreth - B.S.M.E.
  • Kirkwood Mason Hines - B.S.M.E.
  • Cameron Bjorn Hjeltness - B.S.M.E.
  • Robert Charles Jackson - B.S.M.E.
  • Victoria Raye Kampfer - B.S.M.E.
  • James Francis Kast - B.S.M.E.
  • Christopher Ray Katus - B.S.M.E.
    Magna cum laude
  • Zane E Kindred - B.S.M.E.
  • Andrew Bryan Kuharske - B.S.M.E.
  • Vincent Arthur Mayer - B.S.M.E.
  • Sierra Mariah McFarland - B.S.M.E.
  • Neil Alan Miller - B.S.M.E.
  • Travis John Nebeker - B.S.M.E.
  • Jeremy Jon Nichols - B.S.M.E.
  • Nicholai Kenneth Keeney Olson - B.S.M.E.
  • Caitlin Sue Owsley - B.S.M.E.
  • Kara Dawn Peer - B.S.M.E.
  • John Petrofski - B.S.M.E.
  • Joshua Caleb Plumb - B.S.M.E.
    Summa cum laude
  • Benjamin Ernest Reed - B.S.M.E.
  • Nathaniel J. Repp - B.S.M.E.
  • Dylan Glen Rinker - B.S.M.E.
  • Josiah Benjamin Savino - B.S.M.E.
  • Andrew Donn Schmohr - B.S.M.E.
  • Travis Justin Shiell - B.S.M.E.
  • Benjamin John Wilson - B.S.M.E.
  • Zachary Ryan Wuthrich - B.S.M.E.
    Summa cum laude