Locations

Moscow

uilaw@uidaho.edu
Administration Office: 208-885-2255
Dean’s Office: 208-885-4977
fax: 208-885-5709
Menard 101
711 S. Rayburn Drive

Mailing Address:
College of Law
University of Idaho
875 Perimeter Drive MS 2321
Moscow, ID 83844-2321

Boise

phone: 208-364-4074
fax: 208-334-2176
322 E. Front St., Suite 590
Boise, ID 83702

Deliveries (Moscow)

FedEx Deliveries only
University of Idaho
711 S. Rayburn Drive
Moscow, ID 83844-2321

First Monday - October 5, 2009

Special Edition: Faculty and Staff Service to the Academy, the Community, the State, and the Nation


Teaching and scholarship...and all of this, too?

The most visible part of legal education takes place in the classroom or in the courtroom and clinical training venues. Almost equally visible are the published works of scholarship, and the off-campus presentations to academic and professional audiences, by an intellectually engaged faculty at the College of Law. Less visible, but also vitally important, are a wide array of co-curricular and student life activities, as well as outreach and service to the entire university, to Idaho communities, to the State of Idaho, and to national organizations in legal education and the administration of justice – all provided or shaped through the efforts of our faculty and staff. These efforts reflect the broad mission, and underscore the importance, of a public law school at a land-grant university.

Further information about these activities, and contact information for the faculty and staff performing them, may be found at the College of Law website: www.uidaho.edu/law.

Service in the College of Law

  • ABA Mediation Advocacy Competition Advisor – Pat Costello
  • ABA Negotiation Competition Advisors – Maureen Laflin and Lee Dillion
  • ABA Negotiation Competition Regional Competition Coordinators – Katie Ball, Pat Costello
  • ACLU of Idaho Student Chapter Advisor s– Liz Brandt, Carole Wells, Pat Costello
  • American Constitution Society Advisor – Monique Lillard, Annemarie Bridy
  • ATLA Mock Trial Competition Advisor – Sonyalee Nutsch (adjunct)
  • Bankruptcy Moot Court Competition Advisors – Jim Macdonald (with adjunct Ford Elsaesser)
  • Black Law Students Association Advisor – Mike Satz
  • Board of Student Advocates Advisors – Ben Beard, Rich Seamon
  • Business Law Association Advisor – Lee Dillion, Rich Seamon
  • Critical Legal Studies Journal Club – Mike Satz
  • the crit (student on-line law journal), Advisor – Mike Satz
  • Diversity Mentors -- Angelique EagleWoman, Mike Satz
  • Environmental Law Society/Moot Court Comp. Advisor – Jerry Long
  • Environmental and Natural Resources Journal Club – Barb Cosens, Dale Goble, Jerry Long
  • Environmental Science Concurrent Degree Admissions/Coordination – Barb Cosens
  • Evidence Moot Court Competition Advisor – Alan Williams
  • Federalist Society Advisor – Alan Williams
  • Golf Club Advisor – Annemarie Bridy
  • Institutional Advancement Faculty Liaison – Jack Miller
  • Intellectual Property Club Advisor – Annemarie Bridy
  • Inter-American Human Rights Moot Court Competition Advisors – Michael Greenlee, Monica Schurtman
  • International Law Students Association Advisor – Monica Schurtman
  • Idaho Law Review Advisors – Rich Seamon, Ben Beard
  • Law Students for Appropriate Dispute Resolution Advisor – Pat Costello
  • McNichols Competition Advisor – Laurie O’Neal
  • Multi-Cultural Law Caucus Advisors – Mike Satz & Angelique EagleWoman
  • National Moot Court Competition Advisors – Laurie O’Neal, Deb McIntosh
  • Native American Law Conference – Angelique EagleWoman
  • Native American Law Emphasis, Advisor – Angelique EagleWoman
  • Native American Law Student Association, Advisor – Angelique EagleWoman
  • Native American Moot Court Advisor – Angelique EagleWoman
  • Natural Resources and Environmental Law Emphasis Advisors – Barb Cosens, Dale Goble, Jerry Long, Anastasia Telesetsky
  • Natural Resources and Environmental Law Symposium – Barb Cosens, Dale Goble, Jerry Long, Anastasia Telesetsky
  • Northwest Institute for Dispute Resolution – Maureen Laflin
  • Phi Alpha Delta Advisor – Rich Seamon
  • Sexual Orientation/Diversity Alliance Advisor – Liz Brandt
  • Spanish-Speaking Law Students Association Advisor – Monica Schurtman
  • Women’s Law Caucus Advisors – Monique Lillard, Liz Brandt

Service to the University (Boards and Committees)

  • Academic Hearing Board – Pat Costello
  • Academic Council (UI Boise), Co-Chair – Lee Dillion
  • Administrative Hearing Board – Rich Seamon (Chair), Maureen Laflin
  • Associate Deans’ Group – Helen Albertson-Ploucha
  • American Indian Studies Program, Faculty – Angelique EagleWoman
  • Borah Foundation Committee – Mike Greenlee
  • Campus Planning Advisory Committee – John Hasko
  • Classified Position Appeal Board – Pat Costello
  • Commencement (University) Administrative Committee – Anne-Marie Fulfer
  • Development Council – Don Burnett
  • Faculty Senate – Jack Miller (chair)
  • Faculty Affairs Committee – Ruth Funabiki
  • Faculty Appeals Hearing Board – Rich Seamon, Maureen Laflin (alternate)
  • Friends of KUID/KCDT (Idaho Public Television)-- Pat Costello (President, Board Member)
  • Graduate Program Candidate Committees/Major Advisors – Barb Cosens, Dale Goble, Jerry Long
  • Honors Program Committee, John Hasko
  • Integrated Leadership Council (UI Boise Center) – Lee Dillion
  • Native American Graduate Student Association – Monique Lillard (faculty advisor)
  • Native STEM (Science, Technology, Engineering, Math) Planning Board – Angelique EagleWoman
  • Provost’s Council (Academic Deans) -- Don Burnett
  • President’s Cabinet – Jack Miller (ex officio as Chair of Faculty Senate)
  • Research Council – Barb Cosens
  • Sabbatical Leave Evaluation Committee – Jack Miller
  • Safety and Loss-Control Committee – Jean Mattimoe
  • Scientific Misconduct Committee – Dale Goble (Chair)
  • Vandal Innovation and Enterprise Works (VIEW) – Lee Dillion
  • Water of the West Program Steering Committee – Barb Cosens, Jerry Long
  • Water of the West Program, Faculty – Barb Cosens, Angelique EagleWoman, Jerry Long
  • Water Resources Curriculum Committee – Jerry Long
  • Women in Higher Education Roundtable (WHER) – Maureen Laflin

National and State Service to Legal Education, the Legal Profession, and the Public

  • American Association of Law Libraries
  • Cataloging & Classification Committee – Ruth Funabiki
  • TS/OBSIS Joint Research Grant Committee – Ruth Funabiki
  • Price Index for Legal Publications Committee – Jean Mattimoe
  • American Bar Association (ABA)
  • Advisory Panel – Maureen Laflin
  • Family Law Quarterly (editorial board) – Liz Brandt
  • Professionalism Consortium – Don Burnett
  • U.N. Commission on International Trade Law, Representative – Ben Beard
  • Section on Administrative and Regulatory Practice, Newsletter – Dale Goble (state reporter)
  • Section of Business Law
  • UCC Committee – Ben Beard
  • Cyberspace Committee – Ben Beard
  • Electronic Commerce Subcommittee – Ben Beard
  • Task Force on Radio Frequency Identification – Ben Beard (co-chair)
  • Section on Dispute Resolution Mediator’s Ethical Guidance Committee – Maureen Laflin
  • Section on Environment, Energy and Resources (SEER)
  • Water Committee – Barb Cosens
  • Annual Water Conference Planning Committee – Barb Cosens
  • Section of Legal Education and Admissions to the Bar Professionalism Committee – Don Burnett (chair)
  • American Civil Liberties Union, National Board of Directors – Carole Wells
  • American Civil Liberties Union Idaho Chapter
  • Legal Committee – Pat Costello, Monica Schurtman
  • Board Development Committee – Pat Costello (Chair), Carole Wells
  • American Immigration Lawyers Association – Monica Schurtman
  • American Judicature Society (AJS) National Advisory Board – Don Burnett
  • American Law Foundation/Fellows – Don Burnett (elected)
  • American Law Institute – Rich Seamon (elected), Don Burnett (ex officio)
  • American Society for Environmental History (ASEH), Outreach Committee – Dale Goble
  • Association of American Law Schools (AALS)
  • House of Delegates Representative and Alternate – Don Burnett, TBD
  • Juvenile and Family Law Section Executive Committee – Liz Brandt
  • Juvenile and Family Law Section Listserve Manager – Liz Brandt
  • Indian Nations and Indigenous Peoples Section, Chair – Angelique EagleWoman
  • Litigation Section – Alan Williams
  • Catholic Charities of Idaho, Secretary of the Board of Directors – Monique Lillard
  • Ex Libris Users of North America, Voyager Law Special Interest Group – Ruth Funabiki (co-chair)
  • Federal Bar Association – Don Burnett, Katie Ball
  • Federal Defenders Services of Idaho, Inc., Board of Directors – Maureen Laflin
  • Friends of Idaho Public Television, Board of Directors – Pat Costello
  • Idaho Commission for Libraries, Special Projects Librarians Action Team – Ruth Funabiki
  • Idaho Coordinated Response to Domestic/Sexual Violence Board of Directors – Pat Costello
  • Idaho Council to End Domestic Violence/Trafficking Against Immigrants – Monica Schurtman
  • Idaho Immigration Pro Bono Network – Monica Schurtman
  • Idaho Law Foundation
  • Board of Directors – Don Burnett
  • CLE Committee – Lee Dillion, Katie Ball
  • IOLTA Comparable Rates Task Force – Don Burnett
  • IOLTA Fund Committee – Nancy Luebbert
  • Law-Related Education Committee – Lee Dillion
  • Idaho Library Association
  • Idaho Book Award Committee – Ruth Funabiki (chair)
  • Intellectual Freedom Committee – Michael Greenlee
  • Idaho State Bar
  • Alternative Dispute Resolution Section Governing Council – Maureen Laflin
  • Bar Examination Review Committee – Don Burnett
  • Delivery of Legal Services Advisory Committee – Pat Costello
  • Family Law Council– Liz Brandt
  • Idaho State Bar Family Law Section Listserv Manager – Liz Brandt
  • Indian Law Section
  • Governing Council – Don Burnett
  • Advisory Member – Angelique EagleWoman
  • Professionalism and Ethics Section Governing Council – Lee Dillion
  • Volunteer Lawyers Program, Institutional Representative – Pat Costello
  • Idaho Supreme Court
  • Child Protection Committee – Liz Brandt
  • Children and Families in the Courts Committee – Pat Costello
  • Civil Jury Instructions Committee – Alan Williams
  • Evidence Rules Committee – Alan Williams
  • Judicial Education Committee – Lee Dillion
  • State Library Facilities Planning Group – John Hasko, Don Burnett
  • Idaho Volunteer Lawyers Program Policy Council – Carole Wells, Maureen Laflin
  • Idahoans for Openness in Government, Board of Directors – Liz Brandt
  • Law School Admissions Council (LSAC)
  • Board of Trustees, ex-officio – Jack Miller
  • Audit Committee, Chair – Jack Miller
  • Finance and Legal Affairs Committee – Jack Miller
  • Legal Writing Institute Upper Division Writing Committee – Laurie O’Neal
  • McNichols Inn of Court – Pat Costello (President), Don Burnett, Liz Brandt, Maureen Laflin, Rich Seamon, Alan Williams, Nancy Luebbert, Anne-Marie Fulfer
  • Moscow (City)
  • Comprehensive Plan Re-Writing Steering Committee – Karri Fedale
  • Fair and Affordable Housing Commission – Karri Fedale
  • Moscow Civic Association Board of Directors – Karri Fedale
  • Forum on Public Policy (Oxford Roundtable) Editorial Board – Liz Brandt
  • National Association for Law Placement
  • Rocky Mountain Regional Coordinator – Anne-Marie Fulfer
  • National Conference of Commissioners on Uniform State Laws, Committee on Implementation of the UN E-Commerce Convention, Reporter to Committee – Ben Beard
  • Northwest Indian Bar Association Governing Board – Angelique EagleWoman
  • Palouse Basin Annual Water Summit Planning Committee – Barb Cosens
  • Research Consortium on Columbia River Governance, UI Representative – Barb Cosens
  • Rocky Mountain Mineral Law Foundation – Dale Goble (trustee)
  • TIAA-CREF Idaho Mutual Fund Program Board of Trustees – Jack Miller
  • U.S Court of Appeals/Ninth Circuit Ad Hoc Pro Bono Immigration Advisory Group – Monica Schurtman
  • Welcoming Idaho Initiative – Monica Schurtman
  • Western Legal History (Ninth Circuit Historical Society publication), Editorial Board – Dale Goble
  • Western Pacific Association of Law Libraries, Bylaws & Constitution Committee – Mike Greenlee (chair)
  • Western Tri-State Consortium Innovation Working Group on Coupling the Effects of Climate Change on Ecosystems and Societies: Potential Impacts on Native American and Hispanic Communities, Co-UI Representative – Barb Cosens