Locations

Moscow

Office of the Dean
Phone: (208) 885-6470
Toll-free: 88-88-UIDAHO
Fax: (208) 885-6645
Email: deanengr@uidaho.edu

Janssen Engineering (JEB)
Room 125

875 Perimeter Drive MS 1011
Moscow, ID 83844-1011

Dean's Office Directory

Boise

Contact Denise Engebrecht
Phone: (208) 364-6123
Fax: (208) 364-3160
Email: denisee@uidaho.edu

Idaho Water Center
322 E. Front Street
Boise, ID 83702

uidaho.edu/boise-engineering

Idaho Falls

Contact Debbie Caudle
Phone: (208) 282-7983
Fax: (208) 282-7929
Email: debrac@uidaho.edu

1776 Science Center Drive, Suite 306
Idaho Falls, Idaho 83402

Distance Education

Engineering Outreach
Phone: (208) 885-6373
Toll-free: (800) 824-2889
Fax: (208) 885-9249
E-mail: outreach@uidaho.edu

eo.uidaho.edu

Graduates

December 2011 Graduates

Biological and Agricultural Engineering
  • Daniel James Roop - B.S.B.A.E.
  • Jacob Tyler Gray - B.S.B.A.E.
  • Adam C. Burk - B.S.B.A.E.

Chemical Engineering
  • John Elbert Whetten - M.S.
  • Matthew James Sorge - M.S.
  • Parameswara Subramanian - M.S.
  • Branden Lee Poulsen - Ph.D.

Civil Engineering
  • Aimee Nell Loudenslager - B.S.C.E.
  • Christopher Ryle Waybright - B.S.C.E.
  • Cody James Homan - B.S.C.E.
  • Kyle Dan Schrader - B.S.C.E.
  • Logan Thadeus Sorensen - B.S.C.E.
  • Maria C Plumb - B.S.C.E.
  • Sharby James Sullivan - B.S.C.E.
  • Stephen M. McDaniel - B.S.C.E.
  • Ted P. Sorenson - B.S.C.E.
  • Zachary D. Swafford - B.S.C.E.
  • Craig Sutter Guth - M.Engr.
  • Frank August Eckwright - M.Engr.
  • Gregory Allen Luttrull - M.Engr.
  • Lita Isabel Allende Allende - M.Engr.
  • Lorra Lynn Terry - M.Engr.
  • Omojojadavwe Suzette Ogbon - M.Engr.
  • Dante Perez Bravo - M.S.
  • David Brent Sherman - M.S.
  • Jill Blanchard Glenn - M.S.
  • Mohammad Rabiul Islam - M.S.
  • Sagar Neupane - M.S.
  • Samantha Marie Campbell - M.S.

Computer Engineering
  • Achyut Lamichhane - B.S.Comp.E.
  • Jeremy Sean Wright - B.S.Comp.E.
  • Arun Prabhu George - M.Engr.

Computer Science
  • Alex Shamus Nilson - B.S.C.S.
  • Brett David Hitchcock - B.S.C.S.
  • Chaylo Giovanni Laurino - B.S.C.S.
  • Gary Keith Hollingshead - B.S.C.S.
  • Jamie Qiu Li Nance - B.S.C.S.
  • Leah S. Wegner - B.S.C.S.
  • Robert Todd Lyon - B.S.C.S.
  • Scott Allan Beddall - B.S.C.S.
  • Achala Aryal - M.S.
  • Damian Alexander Ball - M.S.
  • Jia Song - M.S.
  • Joel Weis - M.S.
  • Paul D. Nathan - M.S.
  • Qinghua Tian - M.S.
  • Hani Ahmad Bani-Salameh - Ph.D.
  • Xiaohui He - Ph.D.

Electrical Engineering
  • Achyut Lamichhane - B.S.E.E.
  • Brent Arlen Kisling - B.S.E.E.
    Magna cum laude
  • Coleman Jeffrey Bode - B.S.E.E.
  • Kamran Furqan Khan - B.S.E.E.
  • Rory Riggs - B.S.E.E.
  • Spencer Daley Homan - B.S.E.E.
  • Andrew Bartholomew Bell - M.Engr.
  • Ashish Upreti - M.Engr.
  • Brandon Ross Garbus - M.Engr.
  • Brent J. Bischoff - M.Engr.
  • Charles E Jones - M.Engr.
Electrical Engineering - (continued)
  • Christopher Tyler Douglas - M.Engr.
  • Darren C Brick - M.Engr.
  • Douglas J Jones - M.Engr.
  • Geof David Dighton - M.Engr.
  • James Russell Hanneman - M.Engr.
  • Jeffrey L. Sams - M.Engr.
  • Jordan Christopher Allen - M.Engr.
  • M. Josiah Halverson - M.Engr.
  • Michael J Redman - M.Engr.
  • Robert Dennis Cass - M.Engr.
  • Yu Xia - M.Engr.
  • Avishesh Dhakal - M.S.
  • Christopher Donald Johnson - M.S.
  • Daniel Harlan Jenkins - M.S.
  • Das D. K. Butherus - M.S.
  • Michael William Audens - M.S.
  • Muamer Mustafa Eldukali Shebani - M.S.
  • Nathaniel John Wiedeback - M.S.
  • Shawn M Holder - M.S.
  • John Philip Stubban - Ph.D.

Engineering Management
  • Awad Hopany Alshehri - M.Engr.
  • Emmanuel Ohene Opare Jr - M.Engr.
  • Jeffry Scott Bennin - M.Engr.
  • Mohammed Mofareh H. Almalki - M.Engr.
  • Reed Thomas Hentges - M.Engr.
  • William Zachary Stanley - M.Engr.

Industrial Technology
  • Jon Johnston - B.S.Tech.
  • Kevin E Hungate - B.S.Tech.

Materials Science and Engineering
  • David Ketelsen - B.S.M.S.E.

Mechanical Engineering
  • Christopher Jeffrey Eacker - B.S.M.E.
  • Corey Adrian - B.S.M.E.
  • Erik George Sterbentz - B.S.M.E.
  • George Paul Korbel - B.S.M.E.
  • Justin Arlen Dilworth - B.S.M.E.
  • Justin Cole Mendonca - B.S.M.E.
  • Justin Ruegsegger - B.S.M.E.
  • Lee Everett Fuller - B.S.M.E.
  • Stephen August Hieb - B.S.M.E.
  • Toni B. R. Topfer - B.S.M.E.
  • Trever Kent Pope - B.S.M.E.
  • Zackary Thomas Porter - B.S.M.E.
  • Michael Lloyd Bryner - M.Engr.
  • Dylan Steven Dixon - M.S.
  • Gannon James Johnson - M.S.
  • Jacob Armin Schroeder - M.S.
  • Nithin Bharadwaj Pingili - M.S.
  • Seth Anders Solbrack - M.S.

Nuclear Engineering
  • Andrew Scott Chipman - M.Engr.
  • Brian Paul Noury - M.Engr.
  • Bryan Nicholas Riga - M.Engr.
  • Christ Amerid Fisk - M.Engr.
  • James Vance Seamans - M.Engr.
  • Ryan Wayne Bezzant - M.Engr.
  • Nathan Dale Jerred - M.S.
  • Steven Mark Albiston - M.S.

Technology Training and Development
  • Donald Wade Duncan - B.S.Tech.
  • Jacquie M. Lewis - B.S.Tech.
    Magna cum laude
  • Jake D Fellows - B.S.Tech.
  • Jose De Jesus Rodriguez - B.S.Tech.
  • Frederick Scott Van Stone - B.S.Tech.