2023 Student Performance Winners
Congratulations to all of our 2023 Lionel Hampton Jazz Festival Student Performance Winners!
Vocal Ensemble
Winner – SE Special Chorus
Director: Liz Thurgood
School: Skyway Elementary
Location: Coeur d’Alene, ID
Runner up – SMS Canto de Sorensen
Director: Charlene Babb
School: Sorensen Magnet School of the Arts & Humanities
Location: Coeur d’Alene, ID
Instrumental Combo
Winner – CPS Elementary Jazz Combo
Director: Isidore Rudnick
School: Cincinnati Public Schools
Location: Cincinnati, OH
Instrumental Solos
Winner – Francis McHenry
Director: Isidore Rudnick
School: Cincinnati Public Schools
Location: Cincinnati, OH
Runner up – Benjamin Arora
Director: Isidore Rudnick
School: Cincinnati Public Schools
Location: Cincinnati, OH
Junior Sweepstakes Winner
BMS Jazz Band
Director: Cynthia Plank
School: Beaumont Middle School
Location: Portland, OR
Instrumental Large Ensembles
Winner – BMS Jazz Band
Director: Cynthia Plank
School: Beaumont Middle School
Location: Portland, OR
Runner up – LCS The Odyssey Jazz Band
Director: Cameron La Plante
School: Libby Center School
Location: Spokane, WA
Instrumental Combos
Winner – HMS Jazz Band Combo I
Director: Angela Pence
School: Hamilton Middle School
Location: Seattle, WA
Runner up – CPS Junior High Jazz Combo
Director: Isidore Rudnick
School: Cincinnati Public Schools
Location: Cincinnati, OH
Instrumental Solos
Winner – Eva Wesley
Director: Isidore Rudnick
School: Cincinnati Public Schools
Location: Cincinnati, OH
Runner up – Evelyn Yosmali
Director: Isidore Rudnick
School: Cincinnati Public Schools
Location: Cincinnati, OH
Vocal Large Ensembles
Winner – HMS Vocal Jazz
Director: Angela Pence
School: Hamilton Middle School
Location: Seattle, WA
Runner up – LMS Jazz Choir
Director: Tricia James
School: Lincoln Middle School
Location: Pullman, WA
Vocal Solos
Winner – Eleneanor Edlefsen
Director: Angela Pence
School: Hamilton Middle School
Location: Seattle, WA
Runner up – Blake Shaw
Director: Angela Pence
School: Hamilton Middle School
Location: Seattle, WA
Senior Instrumental Sweepstakes Winner
BSHS Jazz Ensemble I
Director: Edd George
School: Bellevue Senior High School
Location: Bellevue, WA
Instrumental Large Ensembles
AAAA
Winner – LHS Jazz 1
Director: Zacharia Macintyre
School: Lincoln High School
Location: Seattle, WA
Runner up – BSHS Jazz Ensemble 1
Director: Edd George
School: Bellevue Senior High School
Location: Bellevue, WA
AAA
Winner – MTHS Jazz Ensemble 2
Director: Darin Faul
School: Mountlake Terrace High School
Location: Mountlake Terrace, WA
Runner up – PHS Jazz Band 1
Director: Ryan Messling
School: Prairie High School
Location: Battle Ground, WA
AA
Winner – CDACA Red Hot Jazz Band
Director: Michael Harrison
School: Coeur d’Alene Charter Academy
Location: Coeur d’Alene
Runner up – SSS Grade 11 Jazz Band
Director: Dagan Lowe
School: Semiahmoo Secondary School
Location: Surrey, BC
A
Winner – SWHS Jazz Ensemble
Director: Chris Harshman
School: South Whidbey High School:
Location: Langley, WA
Runner up – WSS Sr. Jazz Band
Director: Carmella Luvisotto
School: Wellington Secondary School
Location: Nanaimo, BC
B
Winner – CHS Jazz Band
Director: Mike Morgan
School: Colfax High School
Location: Colfax, WA
Runner up – WSS Grade 10 Jazz Band
Director: Carmella Luvisotto
School: Wellington Secondary School
Location: Nanaimo, BC
Instrumental Combos
AAAA
Winner – BSHS Jazz Combo
Director: Edd George
School: Bellevue Senior High School
Location: Bellevue, WA
Winner – CPS High School Combo
Director: Isidore Rudnick
School: Cincinnati Public Schools
Location: Cincinnati, OH
Runner up – EWHS Instrumental Jazz Combo
Director: Jake Bergevin
School: Edmonds-Woodway High School
Location: Edmonds, WA
AAA
Winner – SSS Jazz Combo
Director: Dagan Lowe
School: Semiahmoo Secondary School
Location: Surrey, BC
Runner up – WLSSS 4te
Director: Jason Paas
School: W.L. Seaton Secondary School
Location: Vernon, BC
AA
Winner – CDACA Hot Club of Coeur d’Alene
Director: Michael Harrison
School: Coeur d’Alene Charter Academy
Location: Coeur d’Alene
Runner up – PHS The Cold Fusion Combo
Director: Andrew Mielke
School: Pullman High School
Location: Pullman, WA
A
Winner – WSS Geddes/Guitard/Stevenson/Podritske/Tomkins Quintet
Director: Carmella Luvisotto
School: Wellington Secondary School
Location: Nanaimo, BC
Winner – WSS Stevenson/Pearce Duo
Director: Carmella Luvisotto
School: Wellington Secondary School
Location: Nanaimo, BC
Runner up – SWHS Jazz Combo
Director: Chris Harshman
School: South Whidbey High School
Location: Langley, WA
B
Winner – WSS Grade 10 Jazz Combo I
Director: Carmella Luvisotto
School: Wellington Secondary School
Location: Nanaimo, BC
Runner up – WSS Grade 10 Jazz Combo II
Director: Carmella Luvisotto
School: Wellington Secondary School
Location: Nanaimo, BC
Instrumental Solos
AAAA
Winner – Nick Reinert
Director: Jake Bergevin
School: Edmonds-Woodway High School
Location: Edmonds, WA
Winner – Roman Goron
Director: Edd George
School: Bellevue Senior High School
Location: Bellevue, WA
Runner up – Max Bartron
Director: Jake Bergevin
School: Edmonds-Woodway High School
Location: Edmonds, WA
Runner up – Lane Hansen
Location: Wenatchee, WA
AAA
Winner – Erin Kim
Director: Dagan Lowe
School: Semiahmoo Secondary School
Location: Surrey, BC
Winner – Alissa Pan
Director: Dagan Lowe
School: Semiahmoo Secondary School
Location: Surrey, BC
Winner – Tait Pledger
Director: Dagan Lowe
School: Semiahmoo Secondary School
Location: Surrey, BC
Runner up – Amrita Saini
Director: Dagan Lowe
School: Semiahmoo Secondary School
Location: Surrey, BC
AA
Winner – William Leonard
Director: Conte Bennett
School: Arts and Communication Magnet Academy
Location: Beaverton, OR
A
Winner – Thea Guitard
Director: Carmella Luvisotto
School: Wellington Secondary School
Location: Nanaimo, BC
Runner up – Elijah Geddes
Director: Carmella Luvisotto
School: Wellington Secondary School
Location: Nanaimo, BC
Senior Vocal Sweepstakes Winner
Mello-Aires
Director: Charlotte Reese
School: Edmonds-Woodway High School
Location: Edmonds, WA
Vocal Area Mic Ensembles
AAAA
Winner – LHS Gold Voices
Director: Julie Burke
School: Lewiston High School
Location: Lewiston, ID
AAA
Winner – SHS Chamber Choir
Director: Jon Brownell
School: Sandpoint High School
Location: Sandpoint, ID
Runner up – LHS Jazz Choir
Director: Julie Burke
School: Lewiston High School
Location: Lewiston, ID
AA
Winner – SHS Performing Choir Women
Director: Jon Brownell
School: Sandpoint High School
Location: Sandpoint, ID
Runner up – LHS Grace Notes
Director: Julie Burke
School: Lewiston High School
Location: Lewiston, ID
B
Winner – SGS Symphonic Choir
Director: David Demand
School: Saint George’s School
Location: Spokane, WA
Vocal Multi-Mic Ensembles
AAAA
Winner – EWHS Mello-Aires
Director: Charlotte Reese
School: Edmonds-Woodway High School
Location: Edmonds, WA
Runner up – JEFHS Camerata
Director: Matt Johnson
School: Joel E Ferris High School
Location: Spokane, WA
AAA
Winner – LCHS Navy Blues Vocal Jazz
Director: Brittany Pfundheller
School: Lake City High School
Location: Coeur d’Alene
A
Winner – KHS Jazz Choir
Director: Adam Ream
School: Kellogg High School
Location: Kellogg, ID
Runner up – SSS Vocal Jazz
Director: Jasmine Brenton
School: Selkirk Secondary School
Location: Kimberley, BC
Vocal Combos
AAAA
Winner – EWHS Vocal Jazz Combo
Director: Jake Bergevin
School: Edmonds-Woodway High School
Location: Edmonds, WA
A
Winner – CHS Vocal Jazz
Director: Cathy Bronson
School: Cashmere High School
Location: Cashmere, WA
B
Winner – GHS Vocal Jazz Combo
Director: Marianna Smith
School: Genesee High School
Location: Genesee, ID
Vocal Solos
AAAA
Winner – Lucas Allyea
Director: Charlotte Reese
School: Edmonds-Woodway High School
Location: Edmonds, WA
Runner up – Maya Conklin
Director: Julie Burke
School: Lewiston High School
Location: Lewiston, ID
AAA
Winner – Sonya Chatterjee
Director: Dagan Lowe
School: Semiahmoo Secondary School
Location: Surrey, BC
A
Winner – Sarah Stevenson
Director: Carmella Luvisotto
School: Wellington Secondary School
Location: Nanaimo, BC
Open
Winner - Isabelle Penuelas
Director: Emily Raasch
School: Emily Raasch Voice and Piano Studio
Location: Troy, ID
Runner up - Eva Bosshardt
Director: Emily Raasch
School: Emily Raasch Voice and Piano Studio
Location: Troy, ID
Instrumental Large Ensembles
Winner – SC Jazz Orchestra
Director: Chase Baird
School: Snow College
Location: Ephraim, UT
Instrumental Combos
Winner – Jazz Messengers
Director: Kate Skinner
School: University of Idaho
Location: Moscow, ID
Winner – SC Combo A
Director: Chase Baird
School: Snow College
Location: Ephraim, UT
Runner up – Village Vanguard
Director: Vern Sielert
School: University of Idaho
Location: Moscow, ID
Runner up – CSI Small Jazz Group
Director: Ben Britton
School: College of Southern Idaho
Location: Twin Falls, ID
Instrumental Solos
Winner – Avery Pierce-Garnett
Director: Vern Sielert
School: University of Idaho
Location: Moscow, ID
Runner up – Ryan Beery
Director: Vern Sielert
School: University of Idaho
Location: Moscow, ID