Contact Us

Moscow

College of Science
science@uidaho.edu
phone: (208) 885-6195
fax: (208) 885-6904
office: Mines 321

Mailing Address
875 Perimeter Drive MS 3025
Moscow, ID 83844-3025

2014 College and Department Award Winners

College of Science

John B. George Award

Chosen from the Dean’s Award nominees and presented to the outstanding graduating senior in the college based on academic achievement and service to the university community.

Outstanding Undergraduate Research Award

Awarded to a graduating senior who has performed outstanding original research in science or mathematics.

Dean's Award

Awarded to the outstanding senior in each department.

Diane Haynes Memorial Award

Presented to an outstanding graduate student in the College of Science.


Department of Biological Sciences

Undergraduate Research Awards

  • Kelsie Bashford
  • Elizabeth Brandon
  • Kami Cole
  • Rebecca McKenzie
  • Cody Wiench

Richard D. Gibb Student Award

  • Peter R. Stover (Moscow, Idaho)

Department of Chemistry

William H. Cone Award

  • Leslie Ann Nickerson (Middleton, Idaho)

Excellence in Chemistry Award

  • Stephen Daniel Holmbo (Pullman, Washington)

Cooley-Juve Award

  • Brooke A. Anderson (Moscow, Idaho)

American Institute of Chemists Award

  • Sara Elizabeth Sumner (Nampa, Idaho)

Merck Index Award

  • Eric Allen Hall (Moscow, Idaho)

Department of Geography

Lorraine & Marcellus Henderson Award

  • Robert Russman

Meritorious Achievement Award

  • Kathyrn Baker
  • Olivia Guthrie
  • Jordanne Holst
  • Jenna Putnam

Department of Geological Sciences

Liselle Batt Award

  • Brittany L. Zedalis (McCall, Idaho)

Outstanding Senior

  • Jennifer J. Light (Spokane, Washington)

Outstanding Junior

  • Tyler J. Pierson (Rathdrum, Idaho)

Outstanding Graduate Student

  • James D. Muirhead (New Zealand)

Alumni Achievement Award

  • Cody J. Steven (Coeur d'Alene, Idaho)

Geochem Achievement Award

  • Scott Ducar (Spokane, Washington)

Department of Mathematics

Outstanding Seniors

  • Johanna N. Gerger (Post Falls, Idaho)
  • Thomas L. Jacobs (Rainier, Oregon)
  • Ryan P. Sacksteder (Athol, Idaho)

Chair’s Award for Excellence

  • Yousef Bayomy (Moscow, Idaho)
  • Wayne K. Fuhrman (Idaho Falls, Idaho)

Excellence in Teaching Mathematics

  • Masaki Ikeda (Kanagawa, Japan)
  • Sarah J. Krug (Palmer, Alaska)
  • Jesse Oldroyd (Anchorage, Alaska)
  • Jeffrey Winter (Denton, Montana)

Department of Physics

Undergraduate Research Assistant Award

  • Shayne A. Seubert (Lewiston, Idaho)

Graduate Teaching Assistant Award

  • Kyle P. Martin (Idaho Falls, Idaho)

Charles Luke Award

  • Quinn J. MacPherson (Deary, Idaho)

Department of Statistical Science

The Dale Everson Statistics Fellowship

  • Jacek Maselko (Juneau, Alaska)