Contact Us

Moscow

College of Science
science@uidaho.edu
phone: (208) 885-6195
fax: (208) 885-6904
office: Mines 321

Mailing Address
875 Perimeter Drive MS 3025
Moscow, ID 83844-3025

2013 College and Department Award Winners

College of Science

John B. George Award

Chosen from the Dean’s Award nominees and presented to the outstanding graduating senior in the college based on academic achievement and service to the university community.

Outstanding Undergraduate Research Award

Awarded to a graduating senior who has performed outstanding original research in science or mathematics.

Dean's Award

Awarded to the outstanding senior in each department.

  • Nikki Henderson, Geography
  • Ben Knapp, Physics
  • Brianna Knudtsen, Chemistry
  • Ricardo Lopez-Maldonado, Geology
  • Ailene MacPherson, Mathematics
  • Savannah Patterson, Biology
  • Katie Slavens, Molecular Biology and Biotechnology

Diane Haynes Memorial Award

Presented to an outstanding graduate student in the College of Science.


Department of Biological Sciences

Curtis and Mary Sundquist Undergraduate Research Award

  • Savannah Patterson (Coeur D’Alene)

Undergraduate  Research Awards

  • Steven Burleigh (El Cerrito, CA)
  • Elizabeth Brandon (Boise, ID)
  • Rebecca McKenzie (Idaho Falls, ID)
  • Elizabeth St. John (Hayden, ID)

Richard D. Gibb Student Award

  • Hannah Kiser (Wenatchee, WA)

Department of Chemistry

William H. Cone Award

  • Tyler Evans (Coeur d'Alene, ID)

Excellence in Chemistry Award

  • Brianna Knudtsen (Coeur d'Alene, ID)

Cooley-Juve Award

  • Leah Shaffer (Riverside, CA)

American Institute of Chemists Award

  • Benjamin Denn (Post Falls, ID)

Department of Geography

Lorraine & Marcellus Henderson Award

  • William Mathews (Moscow)

Meritorious Achievement Award

  • Erika Ikstrums (Sammamish, Washington)
  • Daniel Matsche (Munich, Germany)
  • Alexander Peterson (Salmon)

Department of Geological Sciences

Liselle Batt Award

  • Kim Miles (Juneau, Alaska)

Outstanding Senior

  • Ricardo Lopez-Maldonado (Perris, California)

Outstanding Junior

  • Clayton Schultz (Troy)

Outstanding Graduate Student

  • Kirk Nuzum, Venice (Florida)

Alumni Achievement Award

  • Brittani McNamee (El Paso, Texas)

Department of Mathematics

Outstanding Seniors

  • Jacob Bow (Gooding, ID)
  • Ailene MacPherson (Deary, ID)
  • Chelsea Small (San Diego, CA)

Chair’s Award for Excellence

  • Hannah Hallock (Moscow, ID)
  • Jordan Jackson (Boise, ID)
  • Meredith Sargent (Helena, MT)

Excellence in Teaching Mathematics

  • Douglas Torrance (Columbus, OH)
  • James Cockreham (Eagle River, AK)
  • Jesse Oldroyd (Anchorage, AK)
  • Masaki Ikeda (Kanagawa Japan)

Department of Physics

Graduate Teaching Assistant Award

  • Peter Wojcik (Yakima, WA)

Dean’s Award for Physics

  • Ben Knapp (Coeur d'Alene, ID)

Charles Luke Award

  • Michael Jones

Graduate Research Award

  • Manider Kaur Tarsem Singh (India)

Department of Statistical Science

The Dale Everson Statistics Fellowship

  • Lucas Tate (Kennewick, WA)
  • Edward Flathers (Moscow, ID)