HR Units

<span style="font-size:65%">Human Resources</span>

Office Location
415 West 6th Street
875 Perimeter Drive MS 4332
Moscow, ID 83844-4332
Phone: (208) 885-3609
Fax: (208) 885-3602

General Email

Department Phone List

<span style="font-size:65%">Employment Services</span>

Office Location
415 West 6th Street
875 Perimeter Drive MS 4332
Moscow, ID 83844-4332
Phone: (208) 885-3609
Fax: (208) 885-3602

General Email

Department Phone List

<span style="font-size:65%">Payroll Services</span>

Office Location
415 West 6th Street
875 Perimeter Drive MS 4332
Moscow, ID 83844-4332
Phone: (208) 885-3609
Fax: (208) 885-3864

General Email

Department Phone List

<span style="font-size:65%">Benefits Services</span>

Office Location
415 West 6th Street
875 Perimeter Drive MS 4332
Moscow, ID 83844-4332
Phone: (208) 885-3697
Fax: (800) 646-6174

General Email

Department Phone List

<span style="font-size:65%">PDL</span>

Office Location
Administration Building
Room 216 - 220
875 Perimeter Drive MS 3166
Moscow, ID 83844-3166

Phone: (208) 885-2322
General Email

Staff Awards

2014 Staff Awards Reception

Friday, April 11, 2014, 1:00-3:00p.m. in the SUB Ballroom.  

Awards are given to staff that have shown exemplary dedication and have gone above and beyond their normal job duties at the University of Idaho. Staff who qualify for the award are nominated by their peers and reviewed through an award process conducted by the Staff Affairs Staff Awards subcommittee. Additionally, those staff retiring from the university will also be recognized along with the longevity awards for 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 years of service to current employees.

 

 2014 Outstanding Staff Awards

Exempt

Skilled Craft

Eric Bennett - College of Science
Andy Dodge - Facilities LES
Jerry Galloway - Student Support Services
Service|Maintenance
Wayne Phipps - Athletics
Mellisa Stoor - Campus Recreation
Michael Rusca - ITS
Outstanding Team Award
Barbara Warnick - Student Financial Aid Services
College of Business & Economics Outreach and Engagement Team
Technical Professional
Toni Broyles
Jenine Cordon - Distance and Extended Education Denise Chaffins
Jana Joyce - Mathematics
Chandra Ford
Jill Robertson - Budget Office Michelle Hopkins
Clerical|Secretarial
Keri Moore
Linda Harwood - Extension, Northern District
Educational Awards
Shane Jackson - Educational Communications
Kara Billington
Kim Malm - Auxiliary Services Samantha Hubbard
Anna Thompson - Faculty Secretary's Office
Taylor Johnson
McBride Prize Karter Krasselt
Yolanda Bisbee - CAMP
Sarah Page