Visit UI

Learn about the many reasons the University of Idaho could be a perfect fit for you. Schedule Your Visit

Alternative Service Break

Challenge yourself and build leadership skills through service across the globe Dec. 29-Jan 11. Get Involved

Parent Newsletter

Keep up on campus events and information involving your Vandal student. Sign Up

UI Retirees Association

UIRA has a membership of nearly 500 from every part of the University. Join Today

Model United Nations

Each spring, the National Model United Nations (NMUN) holds its annual conference in New York City. The NMUN brings more than 5,000 college students and faculty from all over the world together to simulate the United Nations, with closing exercises held in the Assembly Hall of the United Nations.

In addition to the rigorous schedule of committee simulations that takes place, students meet with representatives of the Permanent Missions of the countries they represent, and benefit from hearing high-level diplomats relevant to their assigned committee speak.

Much of spring semester is spent honing documents called position papers. These are used both at the UN and in the NMUN conference to provide thorough, yet concise statements of a country's positions on relevant issues. Position papers represent actual policy of a school’s assigned country, as each sentence is weighed for what it brings to the document.

The 2015 Model UN Students represented Indonesia and Trinidad and Tobago.

General Assembly 1st Committee (Disarmament and International Security)

Victor Atkinson and Lin Worley (Indonesia)
Clara Bowman and Lulu Montenegro (Trinidad and Tobago)

General Assembly 2nd Committee (Economic and Financial)

Marian Garcini and Marissa Shearer (Indonesia)
Alaina Heuring and Stefanie Neumeier (Trinidad and Tobago)

General Assembly 3rd Committee (Social, Humanitarian and Cultural)

Brady Fuller and Kevin Green (Indonesia)
Rachael Delmer and Zoe Marko (Trinidad and Tobago)

Food and Agriculture Organization

Christina Gonzalez and Savannah Slater (Indonesia)
Bekka Ashcraft and Madison Jacobson (Trinidad and Tobago)

United Nations Environment Programme

Jessica Dexter and Willow Vero (Indonesia)
Anushka Karki and Tiffany Smith (Trinidad and Tobago)

United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization

Kendall Bancroft and Jana Smith (Indonesia)
Luis Aleman and Norma Valdivia (Trinidad and Tobago)

Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons

Patrick Ngalamulume (Indonesia)
Colin Orihuela (Trinidad and Tobago)

Economic and Social Council

Kendyl Henderson and Carly Joerger (Indonesia)

United Nations Human Rights Council

Kristen Heier and Matt Ryan (Indonesia)

Commission on Crime Prevention and Criminal Justice

Georgie Timmins and Marielena Vega (Indonesia)

United Nations Children's Fund

Halle Gilbert and Emma Warr (Indonesia)

UN Committee on the Exercise of the Inalienable Rights of the Palestinian People

Anna Dolezal and Jacey Lenz (Indonesia)

Special Committee on Peacekeeping Operations

Ethan Mainini (Indonesia)

United Nations Development Programme

Amaya Amigo and John Im (Indonesia)

Head Delegates

Andres Alcantara, Jillian Greene and Daniel Lewis

The 2014 Model UN Students represented Ethiopia, Papua New Guinea and New Zealand.

General Assembly 1st Committee (Disarmament and International Security)

Andres Alcantara and Bridget Sloniker (Ethiopia)
Cameron Cochems and Amy Congleton (Papua New Guinea)

General Assembly 2nd Committee (Economic and Financial)

Sara Olson and John Paist (Ethiopia)
Chris Otto and Maddy Pears (Papua New Guinea)
Liz Kane (New Zealand)

General Assembly 3rd Committee (Social, Humanitarian and Cultural)

Lydia Hanson and Emi Nakahira (Ethiopia)
Cynthia Garcia and Sarah Platt (Papua New Guinea)

General Assembly 4th Committee (Special Political and Decolonization)

Galicia Alvarez and Taylor Garnica (Ethiopia)
Iris Alatorre and Adrian Sherman (Papua New Guinea)

Economic and Social Council

Zoe Heinz-Odom and Megan Kinch (Ethiopia)
Amanda Niehenke and Rachel Otto (New Zealand)

United Nations Environment Programme

Fernanda Miller and Sam Hermann (Ethiopia)
Celina Hernandez and Roberto Olivarez(Papua New Guinea)

United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization

Emma Satterfield and Sarah Vetsmany(Papua New Guinea)

United Nations High Commissioner for Refugees

Alyssa Shankel and Courtney Stoker (Ethiopia)

United Nations Human Rights Council

Jon Bradley and Hailey Lewis (Ethiopia)

World Heath Organization

Nikkaila Bain and Kat Wongmankitkan (Papua New Guinea)

Peacebuilding Commission

Arone Andu and Edwin Latrell (Ethiopia)

United Nations Population Fund

Erica Albertson and Hunter Howell (Ethiopia)

Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons

Ruben Tsarukyan (Ethiopia)
Gabe Read (Papua New Guinea)

Head Delegates

Harry Birak, Micaela Iveson, Niki Lee and Molly Orr

Pictures from the 2013 Model United Nations

The 2013 Model UN students represented Fiji, Philippines and Togo.

General Assembly 1st Committee (Disarmament and International Security)

Sam Hansen (Fiji)
Ali Norris and Darcie Wonacott (Phillippines)
Dan Derig and Kelsey Stanaway (Togo)

General Assembly 2nd Committee (Economic and Financial)

Martha Ramirez and Mariela Vazquez (Fiji)
Jillian Greene and Alysha Van Zante (Phillippines)
Haleigh Frank and Peik Wahl (Togo)

General Assembly 3rd Committee (Social, Humanitarian and Cultural)

Karlee Kirking and Hannah Sandoval (Fiji)
Leanna Dann and Joanne Roman (Phillippines)
Kaylee Kosareff and Lauren Layton (Togo)

General Assembly 4th Committee (Special Political and Decolonization)

Patrick Green and Meaghan Younger (Fiji)
Emily Greene (Phillippines)
Maggy Hand and Kady Suhr (Togo)

United Nations Conference on Trade and Development

Angie Heuring and Niccolette Matsche (Fiji)
Lauren Keeney and Angela Whalen (Phillippines)
Lea Black and Katie Russell (Togo)

Special Committee on Peacekeeping

Scott Lembke (Phillippines)
Thomas Cruz (Togo)

Economic and Social Council

Gabriella Alonso and Matt Fostvedt (Phillippines)

Commission on the Status of Women

Erin Heuring and Madison Hulsey (Phillippines)

Human Rights Commission

Chelsea Gaylord and Tyler McKanna (Phillippines)

International Atomic Energy Agency

Kelly Fisher and Michael Wells (Phillippines)

Economic Commission for Africa

Darci Dobson and Ali Nuckles (Togo)

Security Council

Max Cowan and Dan Lewis (Togo)

Head Delegates

Lexington Becker, Alyssa Petersen, Taylor Reed and Andi Scanlan

Pictures from the 2012 Model United Nations

The 2012 Model UN students represented Canada and Peru.

General Assembly 1st Committee (Disarmament and International Security)

Thomas Lansing and Daniel McCarthy (Canada)
Rose Hardman and Max Pengilly (Peru)

General Assembly 2nd Committee (Economic and Financial)

Liz Kane and Kellie Koester (Canada)
Amanda Niehenke and Andi Scanlan (Peru)

General Assembly 3rd Committee (Social, Humanitarian and Cultural)

Grady Hepworth and Mallorie Moser (Canada)
Mary Sloniker and Hannah Davis (Peru)

Economic and Social Council

Clare Haley and Sariah Vieira (Canada)
Jessie Giguiere and Stuart Stromberg (Peru)

Asia-Pacific Economic Cooperation

Stephen Perez and Chantel Wilkes (Canada)
Jill Flockhart and Ana Reed (Peru)

Organization of American States

Dakotah Bartholomew and Payton Fergusson (Canada)
Melissa Kowaluk and Bekah Lloyd (Peru)

Peacebuilding Commisson

Micaela Iveson and Liz O’Brien (Canada)
Sarah Johnson and Jim Martinez (Peru)

Conference on Sustainable Development Rio (Peru) 20

Molly Orr and Kayla Whiting (Canada)
Tyler Cook and Patrick Flanigan (Peru)

Commission on Narcotic Drugs

Harry Birak and Nicole Montgomery (Canada)
Sam Hahn and Dani Mierz (Peru)

Arms Trade Treaty

Alyssa Holmes and Maritza deLoera (Canada)
Abi Ackerson and Brett Travis (Peru)

Food and Agriculture Organization

Niki Lee and Megan White (Canada)

United Nations Children's Fund

Tolu Adekunle and Lindsey Short (Canada)

United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization

Jamie Kotansky and Andy Read (Peru)

Human Rights Commission

Andrew Blake and Calley Duke (Peru)

Head Delegates

Makena Kraft, Garrett Lamm, Danie Merriman and Amanda Ott

Pictures from the 2011 Model United Nations

The 2011 Model UN students represented Azerbaijan and Ghana.

General Assembly 1st Committee (Disarmament and International Security)

Tony Ive and Andrew Schiewe (Azerbaijan)
Gerg Dobak and Connor Arbiter (Ghana)

General Assembly 2nd Committee (Economic and Financial)

Sarah Boger and James Walker (Azerbaijan)
Bethany Lowe and Chelsea Boxall (Ghana)

General Assembly 3rd Committee (Social, Humanitarian and Cultural)

Lisa Belles and Scott Lembke (Azerbaijan)
Kristin Caldwell and Ali Norris (Ghana)

Commission on the Status of Women

Madi Deffe and Carly Lauffer (Azerbaijan)

Economic and Social Commission for Asia and the Pacific

Kelsey Neal and Kellie Welch (Azerbaijan)

Nuclear Non-Proliferation Treaty Review Conference

PJ Berger and Narciso Lopez (Azerbaijan)Thomas Cruz and Chris Nielsen (Ghana)

Organisation for Security and Co-operation in Europe

Alyssa Peterson and Claire Stevenson (Azerbaijan)

United Nations Population Fund

Alex Doler and Juan Torres (Azerbaijan)

World Intellectual Property Organization

Hilary Bowen and Lex Becker (Azerbaijan)
Bryanna Larrea and Linette Moseley (Ghana)

African Development Bank

Cari Dighton and Marjorie Wilson (Ghana)

Commission on Crime Prevention and Criminal Justice

Nikki Henderson and Chantel Wilkes (Ghana)

Economic and Social Council

Amber Leavitt and Courtney LaFranchi (Ghana)

Human Rights Commission

Taylor Reed and Kate Tribley (Ghana)

World Intellectual Property Organization

Bryanna Larrea and Linette Moseley

Head Delegates

Bonnie Magnuson, Jill Randolph, Austin Warren

The 2010 Model UN students represented Estonia, Mali and Tunisia.

General Assembly Plenary

Janessa Kamps and Anna Marie Limbaugh (Mali)
Garrett Lamm and Michael Scott (Tunisia)

General Assembly 1st Committee (Disarmament and International Security)

Sarah Ryan and Carolyn Travis (Mali)
Jessica Bates and Katie Ward (Tunisia)

General Assembly 2nd Committee (Economic and Financial)

Nick Castle and Makena Kraft (Mali)
Sarah Grigg and Ashley Williams (Tunisia)

General Assembly 3rd Committee (Social, Humanitarian and Cultural)

Madeline Kroll and Angelene Little (Mali)
Natalie Kovach and Kelsey Petti (Tunisia)

Organisation of the Islamic Conference

Cari Dighton and Chad Mann (Mali)
Amanda Ott and Sam Schmoker (Tunisia)

African Union

Michelle Polansky and Courtney Ramirez (Mali)
Daya Iyer and Maria Mandujano (Tunisia)

International Atomic Energy Agency

Rose Hardman and Sam Storms (Mali)
Kristine Clausen and Jackie Sandmeyer (Tunisia)

North Atlantic Treaty Organization

Alexis Olson and Stephen Weeks (Estonia)

United Nations Children’s Fund

Keelcy Perez and Lizzy Smith (Tunisia)

Commission on Sustainable Development

Danie Merriman and Sierra Prindle (Estonia)

United Nations High Commission for Refugees

Emily Brookhart and Tanny McCormack

Head Delegates

Elisa Briesmeister,  Leah Schwisow, Marie Wetherell

The 2009 Model UN students represented Grenada and Zambia.

General Assembly Plenary

Ashley Borup (Grenada)
Sam Horack and Lucas King (Zambia)

General Assembly 1st Committee (Disarmament and International Security)

Sarah Lohrey and Neil Shibe (Grenada)
Dayan Buri and Nick Timchalk (Zambia)

General Assembly 2nd Committee (Economic and Financial)

Lexie Lundgren and Austin Warren (Grenada)
Carrie O'Brien and Austin Warren (Zambia)

General Assembly 3rd Committee (Social, Humanitarian and Cultural)

Christina Almeida and Samantha Cypher (Grenada)
Amy Huddleston(Zambia)

UNAIDS Programme Coordinating Board

Maren Mabbutt and Max Pengilly (Grenada)
Austin Becker (Zambia)

Organization of American States

Brad Griff and Kirsten Ward (Grenada)

World Trade Organization

Kevin Berner and Brianna Gualtieri (Zambia)

African Development Bank

Humberto Cerrillo and Jill Randolph (Zambia)

United Nations High Commission for Refugees

Caylon Clark and Erin McGown (Zambia)

Commission on Sustainable Development

Jessie Krumpe and Bonnie Magnusson (Zambia)

Food and Agriculture Organization

Sarah Hulse (Zambia)

Head Delegates

Sean Aguilar, Nastasha Everheart and Britta Rustad

International Studies Program

Physical Address:
338 Administration Building

Mailing Address:
Program in International Studies
University of Idaho
875 Perimeter Drive MS 3177
Moscow, ID 83844-3177

Phone: (208) 885-6527

Fax: (208) 885-9464

Email: is@uidaho.edu

Web: Map

Faculty and Staff International Studies