Locations

Coeur d'Alene

Phone: 208-667-2588
Toll-free: 888-208-2268
Fax: 208-664-1272
1031 N. Academic Way,
Suite 242
Coeur d'Alene, ID 83814

cdactr@uidaho.edu
www.uidaho.edu/cda

Graduates in cap and gown sitting at the commencement cermeony.

Coeur d'Alene Graduates

Congratulations to our Coeur d'Alene Graduates!

College of Graduate Studies
Doctor of Philosophy
Mary Therese Orr, Coeur d’Alene Education
Kateri Picard Ray**, Coeur d’Alene Education
Education Specialist in Educational Leadership
Nate Thomas Alderman, Coeur d’Alene Lisa Ann Sexton**, Coeur d’Alene
Master of Arts
Robert Edward Daugherty, Coeur d’Alene Interdisciplinary Studies
Master of Business Administration
Anthony Wayne Bean, Pullman, Washington Russell Andrew Page, Colbert, Washington
Alexander B. deGolia, Dillon, Montana Peter John Riggs, Coeur d’Alene
Scott Irwin McDonald, Moscow Andrea Lynn Thomas, Coeur d’Alene
Andrew Christopher Mikles, Post Falls James Paul Young, Wallace
Thanh-Xuan T. Nguyen, Pullman, Washington Trevor Ryan Young, Coeur d’Alene
Master of Education
Lisa Joanne Barton, Post Falls Educational Leadership
Stephanie Lorraine Blayne*, Priest River Educational Leadership
Courtney May Brimhall, Bonners Ferry Curriculum and Instruction
Logan Wayne Brower, Challis Educational Leadership
Matthew Anthony DiDesidero**, Hauser Special Education
Lauren Marie Eleazer**, Coeur d’Alene Special Education
Megan Ruth Ann Ferguson**, Rathdrum Curriculum and Instruction
Katharine Marie Frank, Newport, Washington Educational Leadership
Dinah Jane Gaddie*, Clark Fork Curriculum and Instruction
Amanda Jeanette Jones**, Coeur d’Alene Curriculum and Instruction
Julia J. LeRoy**, Post Falls Special Education
Justin Daniel Marsh, Lewiston Curriculum and Instruction
Keri Nicole Murphy**, Hayden Educational Leadership
Kathryn Elizabeth Norman, Coeur d’Alene Curriculum and Instruction
Ashley E. Sapp**, Liberty Lake, Washington Educational Leadership
Susan Antonette Segsworth*, Coeur d’Alene Curriculum and Instruction
Sara Jolene Spangler**, Hayden Educational Leadership
Catey K. Walton, Rathdrum Special Education
Jodi Ann Wilson*, Coeur d’Alene Curriculum and Instruction
Master of Science
Kathy Causna Albin*, Post Falls Adult/Organizational Learning and Leadership
Andrea I. Brockmeyer, Coeur d’Alene Adult/Organizational Learning and Leadership
Tina Marie Cragun, Hayden Adult/Organizational Learning and Leadership
Danielle Louise Erickson*, Hayden Adult/Organizational Learning and Leadership
Heather Erikson, Coeur d’Alene Adult/Organizational Learning and Leadership
DeAnn Renee Johnson**, Coeur d’Alene Adult/Organizational Learning and Leadership
Nicholas John Jutila, Athol Adult/Organizational Learning and Leadership
Tim S. Straw*, Spirit Lake Adult/Organizational Learning and Leadership
Erika A. Thiel**, Bonners Ferry Adult/Organizational Learning and Leadership
Sharla A. Wilson, Coeur d’Alene Adult/Organizational Learning and Leadership
College of Agricultural & Life Sciences
Bachelor of Science in Early Childhood Development and Education
Chelsea Lauren Cypher**, Coeur d’Alene Magna cum laude
Kristen Mary Husk**, Post Falls Cum laude
Catherine Kotmel, Boise
Abigail Rose Menke, Healy, Alaska
Kali Layne Sausser**, Post Falls Magna cum laude
Samantha Leigh Sylwester*, Hayden
Bachelor of Science in Family and Consumer Sciences
Jackie Rita Amende, Post Falls Food and Nutrition
Whitney Michele Beck, Post Falls Food and Nutrition
Tracie Gail Campbell, Redmond, Oregon Food and Nutrition
Patricia Jolene Clark**, Plummer Child, Family, and Consumer Studies
Ashley Victoria Eachon, Coeur d’Alene Food and Nutrition
Lucy Anne Edwards, Sandpoint Child, Family, and Consumer Studies
Olivia Kristen Hatcher**, Sandpoint Food and Nutrition
Brianna Nicole’ Hayes*, Coeur d’Alene Child, Family, and Consumer Studies
Lauren Catherine Lepinski, Coeur d’Alene Child, Family, and Consumer Studies
Teri Lynn Marshall, Avery Child, Family, and Consumer Studies
Jill Danielle Meredith, Coeur d’Alene Food and Nutrition
Cassandra Leah Partridge, Spokane Valley Food and Nutrition, Summa cum laude
Monica Mercedes Preciado**, Hayden Food and Nutrition
Cara Elise Stewart*, Athol Child, Family, and Consumer Studies
Michelle Grace Tonna, Coeur d’Alene Food and Nutrition
Ashley May Wetherelt*, Coeur d’Alene Child, Family, and Consumer Studies
College of Education
Bachelor of Science in Education
Philomena Marie Abernathey**, Rathdrum Elementary Education
Kelsey Rishel Baldwin, Florence, Montana Elementary Education, Cum laude
Brooke Lynelle Barrie**, Hoquiam, Washington Elementary Education
Chantilly Ann Burtis, Rathdrum Elementary Education
Sydney Miah Butler, Coeur d’Alene Elementary Education
Jamie Renee Chatham**, Nampa Secondary Education
Stephen Allen Collins, Walnut Creek, California Secondary Education
Chris Colin Costigan-Galdes**, Spirit Lake Elementary Education
Erin Elizabeth Davis**, Coeur d’Alene Elementary Education
Travis Jase Ewert**, Coeur d’Alene Elementary Education
Joshua James Hansen, Boise Elementary Education
Lynette Eileen Hiland**, Portland, Oregon Elementary Education
Rachel Marie Johns**, Rathdrum Elementary Education
Cara Mia Kendrick, Osburn Elementary Education
Amanda Nicole Kistler*, Rathdrum Secondary Education
Cody Joseph Mazzola**, Coeur d’Alene Secondary Education
Marilee Ann Muench*, Hayden Secondary Education
Tara Anne Nelson, Hayden Elementary Education, Summa cum laude
Hannah Jo Nichols, Spokane Valley Elementary Education
Brooke Marie Nutter**, Spokane Valley Elementary Education
Brent Austin Charles Palmer, Coeur d’Alene Secondary Education
Jennie Lynn Reynolds**, Coeur d’Alene Elementary Education, Summa cum laude
Brandon Robert Robinson**, Coeur d’Alene Secondary Education
Brianna Lynn Ruebke**, Coeur d’Alene Elementary Education
Kisza Amanda Schneider**, Chewelah, Washington Secondary Education
Cynthia Louise Secaur**, Coeur d’Alene Career and Technical Education
Jessica Renee Smart, Post Falls Secondary Education
Terin Nicole Tyler, Sandpoint Elementary Education
Heather Paige Vogwill*, Rathdrum Elementary Education
Madison Watson, Coeur d’Alene Elementary Education, Summa cum laude
Nicole Elaine Weiss**, Coeur d’Alene Elementary Education
Rachel Ann Wheatley**, Bonners Ferry Elementary Education, Summa cum laude
Beth Iolean Whitfield**, Coeur d’Alene Secondary Education
Zachary Joesph Williamson, Bonners Ferry Secondary Education
College of Letters, Arts & Social Sciences
Bachelor of Arts
Chris Rueben Cragun, Post Falls English
Danielle Curson*, Coeur d’Alene English
Kelsi DeHaas, Coeur d’Alene Spanish, Magna cum laude
Cassandra Leah Partridge, Spokane Valley Spanish, Summa cum laude
Zachary Joesph Williamson, Bonners Ferry English
Bachelor of General Studies
Christopher Evan Howard**, Post Falls Vivian Marie Torvik, Hayden
Jack E. Pickerel**, Sandpoint
Bachelor of Science
Denni Marie Aldrich, Coeur d’Alene Psychology
Lorraine M. Aldrich*, Hayden Psychology
Valarie Jean Atwell**, Springfield, Oregon Interdisciplinary Studies
Whitney Michele Beck, Post Falls Psychology
Rachelle Renee Case**, Rathdrum Psychology, Magna cum laude
Jacob Allen Cobb*, Coeur d’Alene Psychology
Teresa L. Colston, Coeur d’Alene Psychology
Thomas B. Comstock, Coeur d’Alene Psychology; Organizational Sciences
Ariel Dunn, Post Falls Psychology
Kera E. Eichinger*, Post Falls Psychology
Lauren Scott Essman**, Rathdrum Psychology; Organizational Sciences
Erik Robert Fink, Kellogg Journalism
Katharine Firth, Coeur d’Alene Psychology
Rachel Ann Fitz, Coeur d’Alene Psychology
Evelyn Ronda Gaherty§, Coeur d’Alene Organizational Sciences
Sandy Gale, Sandpoint Organizational Sciences, Summa cum laude
Cory H. Gentry, Post Falls Organizational Sciences; Psychology
Kerry Marie Green**, Coeur d’Alene Psychology, Magna cum laude
Jasmine Kai Hertig, Coeur d’Alene Psychology
Elizabeth Rose Holbrook**, Post Falls Psychology; Organizational Sciences
Charlotte June Hooper, Athol Organizational Sciences, Magna cum laude
Karen Lee Hutzler**, Hayden Psychology
Breanna Lynn Janshen, Post Falls Psychology
John William Jones, Salem, Oregon Psychology, Magna cum laude
Jode Alanna Keehr**, Little Falls, Minnesota Psychology, Summa cum laude
Kate Alice Kelley, Coeur d’Alene Psychology
Karrie Noel Krieger, Hayden Organizational Sciences, Cum laude
Bradley A. Lloyd, Coeur d’Alene Psychology; Organizational Sciences
Emily Sheila Macdonald, Hayden Lake Psychology
Krystal Elizabeth Manley**, Hayden Psychology
Erin Wade McGee**, Worley Organizational Sciences
Joshua Michael McKibbin, Rathdrum Organizational Sciences
Brenda Marie Metcalf, Post Falls Broadcasting and Digital Media
Julie Ann Miller, Coeur d’Alene Organizational Sciences
John Nelmar**, Post Falls Psychology
Kristina Joy Nixon**, Dalton Gardens Organizational Sciences, Summa cum laude
Amy Razza, Coeur d’Alene Psychology
Kristin Mae Rhodes*, Sandpoint Psychology
Jesse Lynne Seid, Hayden Psychology
Austin Leigh Skellenger, Post Falls Psychology
Benjamin Michael Squires*, Coeur d’Alene Philosophy
Danielle Jolan Stuffing**, Post Falls Organizational Sciences
John Michael Synovetz**, Coeur d’Alene Psychology, Magna cum laude
Celene Mary Thomas, Athol Organizational Sciences
Brice Walker, Coeur d’Alene Psychology
Bachelor of Science in Environmental Science
Amanda Mae Abrams*, Coeur d’Alene
College of Science
Bachelor of Science
Jessica Renee Smart, Post Falls Mathematics
* Degree awarded August 8, 2014 Adult/Organizational Learning and Leadership
** Degree awarded December 19, 2014
§ Degree to be completed in a future semester