Alumni Offices

Moscow Office

University of Idaho Alumni Office - Moscow
Physical location:
1106 Blake Ave.
Mailing Address:
875 Perimeter Drive MS 3232
Moscow, ID 83844-3232
(208) 885-6154
(208) 885-6975 (fax)
E-mail: alumni@uidaho.edu
Website: www.uidaho.edu/alumni

Boise Office

University of Idaho Alumni Office - Boise
322 E. Front Street, Suite 390
Boise, ID 83702
(208) 364-4030
(208) 364-4084 (fax)

2010 Awards for Excellence Recipients

Student Award Recipients

Inspirational Faculty/Staff 

Colby Estelle Vance
Biology and Psychology

Sandra Reineke
Political Science & Womens Studies

Austin B. Warren
International Studies & Psychology

Kelli  Schrand
Martin Institute

Brett J. Warming
Justice Studies

Dr. Brian Wolf
Sociology& Anthropology

Kelsey Taylor
General Studies (Pre- Physical Therapy)

Moritz Moritz
Athletics

Alexis M. Olson 
English, Political Science & International Studies 

Tom Drake
English

Jeffrey Chad Mann International Studies 

Peg Hamlett
Campus Recreation

Melinda Lewis
Communications Studies, Clothing, Textiles & Design

Tim Helmke
Alumni

Steve Hanna 
English & Spanish

Mark Warner
Anthropology

Brianna Gordon
Public Relations & Spanish

Jim Clark
JAMM

Cari Elizabeth Dighton Journalism

Dr. William Smith
Martin Institute

Stephanie M. DeMay Environmental Science

Chris Dixon
Environmental Science

Corrie Ellis
Sociology & Spanish

Leontina Hormel
Sociology

Aaron A. Faucett
Anthropology

Leah Evans-Janke
CLASS

Maren Ambrose Mabbutt International Studies & Spanish

Mark Warner
Anthropology

Katherine L. Tribley International Studies

Dr. William Smith
Martin Institute

Ciara Shuttleworth
Poetry

Robert Wrigley
English

Justin Gregory Horn 
Philosophy

Michael O'Rourke Philosophy

Andrea Michelle Hasenoehrl  Master of Accountancy 

Marla Kraut
Accounting

Lyndsey M. Vincent
Interior Design

Miranda Anderson
Interior Design

Veronica A. Van Arnem
Interior Design

Shauna Corry
Interior Design

Jed C. Smith
BFA Studio Art

David Giese
Art & Design

Benjamin Henry Otis Ledford Architecture

Ken Carper
Architecture

Amanda Elaine Green Architecture

Frank Jacobus
Architecture & Interior Design

Dylan Reyher Hedden-Nicely Law

Angelique EagleWoman Law

Daniel E. Mooney
Law

Monique C. Lillard
Law

Katie Hawkins
Law

Annemarie Bridy
Law

Hans W. Christiansen Production Operations Management & Information Systems Management

Ron Walters
Architecture

Christine Clark
Operations Management

Dan Eveleth
Business & Economics

Kevin D. Kelpe 
Economics

Dana Stover
Business & Economics

Kelsey LaRoche
Operations, Finance & Management

Shenghan Xu
Business & Economics

Leila "Emily" Hickman
Finance

Tom Liesz
Finance

Caitlin Casey
Marketing

Dana Stover
Business & Economics

Meg Alexandra Browning  Accounting & Economics

Andrew Nutting
Economics

Jamin R. Ankney
Civil Engineering

Erik Coats
Civil Engineering

Kevin Ramus 
Electrical Engineering

Dave Atkinson
Electrical & Computer Engineering

Alec Davis Bowman
Mechanical Engineering &  Mathematics

Alton Campbell
Honors Program

Bridget Teresa Wimer
Electrical Engineering

Joe Law
Electrical Engineering

Michelle Ann Machinal
Chemical Engineering

PK Northcutt
Engineering

Hui-Wen Huang
Education

Dr. Jerry Tuchscherer Education

Sara Lynn Cameron
Ed. Specialist in School Psychology

Dr. Tom Fairchild Counseling & School Psychology

Caroline Campbell
Food Science

Kerry Huber
Food Science

Tiffany R. Thornton
Child Development & Family Relations

Cindy Schmiege
Family & Consumer Science

Liza Pulsipher
Bioregional Planning

Nick Sanyal Conservation Social Studies

Michael Spinner
Biochemistry

Dr. Ray von Wandruszka Chemistry

Christine Maxwell  Conservation Social Science & Spanish

Alton Campbell
Honors Program

Amber J. Lankford
Wildlife Resources

Kerri Vierling
Fish & Wildlife

Alan R. Knapp
Wildlife Resources

Capt. George Mendoza
Air Force Office Education Program

Landon C. Moore Cone
Wildlife Resources & Spanish

Alton Campbell
Honors Program

Timothy J. Caldwell
Fishery Resources

Dr. Frank M Wilhelm
Fish & Wildlife Resources

Justin H. Bohling
Natural Resources

Lisette Waits
Fish & Wildlife Resources

Heather Celeste Boni Psychology & Dance

Greg Halloran
Dance

Staci Stratton
Exercise Science & Health

Tom Jager
Athletics

Niki Braman
Dance

Melissa Scholten
Dance