Alumni Offices

Moscow Office

University of Idaho Alumni Office - Moscow
Physical location:
1106 Blake Ave.
Mailing Address:
875 Perimeter Drive MS 3232
Moscow, ID 83844-3232
(208) 885-6154
(208) 885-6975 (fax)
E-mail: alumni@uidaho.edu
Website: www.uidaho.edu/alumni

Boise Office

University of Idaho Alumni Office - Boise
322 E. Front Street, Suite 390
Boise, ID 83702
(208) 364-4030
(208) 364-4084 (fax)

2007 Awards for Excellence Recipients

Honored Student

Inspiration

David Adleman
History
CLASS

Dale Graden
History

Brandon Aldecoa
Electrical Engineering
College of Engineering

Dr. Herb Hess
Electrical Engineering

Cort Anderson
Civil Engineering
College of Engineering

Edwin Schmeckpeper
Civil Engineering

Amy Axley
Interior Design
College of Art and Architecture

 Dr. Shauna Corry
Interior Design

Crystal Bain
Dance
College of Education

Greg Halloran
Dance

James Benardini III
Microbiology, Molecular Biology, Biochemistry
CALS

Dr. Ronald Crawford
Environmental Research Institute

Kathleen Buehler
Physical Education
College of Education

Julie Taylor
Athletics

Miranda Carman
English
CLASS

Shawn O'Neal
JAMM

John Cassinelli
Fisheries Resources
College of Natural Resources

Christine Moffitt
Fish and Wildlife

Chris Chandler
Dietetics
CALs    

Dr. Maddie Houghton
Family and Consumer Sciences

Jennifer Cholewinski
Food Science and Toxicology
CALs

Dr. Kerry Huber
Food Sciences

Kara Cromwell
Fisheries Resources
College of Natural Resources

Dr. Brian Kennedy
Fish and Wildlife

Peter Degner
Civil Engineering
College of Engineering

Donald Elger
Mechanical Engineering

Josh Boyce-Derricott
Biology
College of Science

Dr. Joseph Cloud
Biological Sciences

Jonathan Fairall
History and American Studies
CLASS

Dr. Sean Quinlan
History

John Faley
Architecture
College of Art and Architecture

Bruce Haglund
Art and Architecture

Karly Felton
Advertising and Psychology
CLASS

Mark Secrist
JAMM

Emily Field
Elementary Education
College of Education

Cynthia Piez
Mathematics

James Fox
Political Science
CLASS    

Steven Janowiak
Student Activities and Leadership

Mikela French
Law
College of Law

Russ Miller
Law

Michelle Gustavson
Law
College of Law

Richard Seamon
Law

Robert Harder
Studio Art
College of Art and Architecture

Greg Turner-Rahman
Art

Shannon Hohl
German, Political Science
CLASS

Adrien Loehring
Student Affairs

Austin Howard
Mechanical Engineering
College of Engineering

Donald Elger
Mechanical Engineering

Daniel Klier
History
CLASS

David Roon
Biological Sciences

Amy Larson
Secondary Education, Biology
College of Education

Dr. John Davis
Education

Hugo Lecomte
Sports and Recreation Management
College of Education

 Dr. Mike Kinziger
Education/HPERD

Jeanie Levinski
Psychology and Spanish
CLASS

Steven Janowiak
Student Activities and Leadership

Dirk Lundgren
Electrical Engineering
College of Engineering

Dr. Richard Wall
Electrical and Computer Engineering

Anna Makowski
Political Science and Spanish
CLASS  

Lisa Carlson
Political Science

Andrew Martineau
History
CLASS

Dr. Michael O'Rourke
Philosophy

Kelly McFarland
Accounting
College of Business and Economics

Dr. Jason Porter
Accounting

Kathleen McGovern
History, Philosophy, Pre-Medical
CLASS

 Dr. Ellen Kittell
History

Zach McNair
Athletic Training
College of Education

Butch Fealy
Campus Recreation

Lori Lynn Meier
Counseling and School Psychology
College of Education

Dr. Thomas Fairchild
Counseling and School Psychology

Elizabeth Myers
Pre-Veterinary
CALs

Mark Warner
Honors Program

Kjersti Myhre
Public Relations
CLASS

Sue Hinz
JAMM

Tess Nally
Interior Design
College of Art and Architecture

Dr. Rula Awwad-Rafferty
Interior Design

Melinda Ouwerkerk
Biology, Chemistry
College of Science

Dr. Sharon Hutchison
Chemistry

Mary Packer
MFA Candidate
Theater and Film
CLASS

Glenn Mosley
JAMM

Aaron Parson
Landscape Architecture
College of Art and Architecture

Stephen Drown
Landscape Architecture

Jessica Pollack
Communication Studies and Public Relations
CLASS

Sue Hinz
JAMM

Joseph Popplewell
Accounting
College of Business and Economics

Karin (K.D.) Hatheway-Dial
Accounting

Carrie Phillips
Management and Human Resources
College of Business and Economics

Mark Warner
Honors Program

Michael Rush
Philosophy, Chemistry
CLASS

Dr. Michael O'Rourke
Philosophy

James Russell
Chemical Engineering
College of Engineering

David Drown
Chemical Engineering

Cornelia Sawatzky
Accounting
College of Business and Economics

Dr. Marla Kraut
Accounting

Katie Scott
Elementary Education
College of Education

Dr. George Canney
Education

Alexander Stegner
History and Economics
CLASS

Katherine Aiken
Dean of CLASS

Robert Taylor
Public Relations
CLASS

Shawn O'Neal
JAMM

Benjamin Tester
Resources, Recreation and Tourism
College of Natural Resources

Tim Helmke
Alumni Relations

David Watkins
Civil Engineering
College of Engineering

Dr. Erik Coats
Civil Engineering

Kimberly Watt
Law
College of Law

Benjamin Beard
Law

Jean Bowen-Wilkinson
Accounting
College of Business and Economics

Karin (K.D) Hatheway-Dial
Accounting

Carissa Wright
Journalism
CLASS

Shawn O'Neal
JAMM